Косовскиот претседател Тачи поднесе оставка, потврдено обвинението во Хаг

Косовскиот претседател Хашим Тачи денес потврди дека е потврдено обвинението на Специјалното обвинителство во Хаг против него. Во исто време, тој рече дека се...

ЕП го усвои извештајот за Западен Балкан

Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент го усвои, со мнозинство гласови, извештајот за Западен Балкан. Со 58 гласа „за“, седум против и пет...

Бугарите го преименуваа 24 мај во празник на „светите браќа Кирил...

Бугарскиот парламент конечно го преименува национален празник 24 мај. Од „Ден на бугарското образование и култура и на словенската писменост“ во „Ден на светите...

Бугарија наскоро ги отвора детските градинки, но под услов ако едно...

Во најава за наскоро отворање на градинките во Бугарија, државата веќе прави протоколи по кое ќе треба да се водат и вработените, но и...

Косовскиот премиер Албин Курти во самоизолација

Лидерот на косовската партија Самоопределување, премиерот во заминување, Албин Курти, изјави денеска дека нема да оди на работа, туку ќе ги извршува своите должности...

Во Белград тензично, најавени нови демонстрации против полицискиот час

Седумдесет повредени, од кои 43 полицајци, е билансот од судирите што синоќа се случија во Белград. Десетина илјади луѓе вчера протестираа поради најавените нови...

Ѓукановиќ победи во првиот круг: Црна Гора го продолжува патот кон...

Кандидатот на Демократската партија на социјалистите (ДПС) Мило Ѓукановиќ победи во првиот круг од претседателските избори во Црна Гора со 54,1 отсто од гласовите,...

Самит ЕУ-Западен Балкан на 6 мај, но состанокот ќе се одржи...

Лидерите на ЕУ потврдија дека ќе се сретнат со највисоките претставници на Западен Балкан преку видео конференција на 6-ти мај. Видео-конференцијата ќе се одржи...

Хаос во хрватски затвор: Затвореници затруени од храна, еден заборавен на...

Во затворот Глина се случил масовен бунт на затворениците. Како што пишува "Проверено“, дури 150 затвореници наводно биле затруени со храна пред две недели....

Санадер се враќа на обвинителна клупа

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер на 15 февруари повторно седнува на обвинителна клупа, поради малку заборавениот случај на земање на сомнителни 3,5 милиони куни...

Последни вести

Препорачано