Амбасадата на САД на Косово предупреди за можни терористички напади

Американската амбасада во Приштина издаде предупредување до граѓаните на САД за зголемената закана од терористички напади во Косово, особено за време на велигденските празници. Во...

Атина: Турција да биде санкционирана поради одлуката за Аја Софија

Портпаролот на грчката влада Стелиос Пецас денеска во интервју за телевизијата СКАИ рече дека „Грција ќе стори сé што е во нејзина моќ“ за...

Во Хрватска откриен бразилскиот вид на корона: Мутација пронајдена во примерок...

Мутација на корона вирусот е пронајдена во Хрватска, поточно бразилскиот вид. Научниците од институтот „Руѓер Бошковиќ“ го откриле во анализирани примероци од Загреб. Анализирани се...

И бугарските научници најавуваат вакцина против КОВИД19

Во трката се изнаоѓање вакцина против КОВИД 19 се приклучија и бугарските научници. Прототипот на бугарската вакцина против КОВИД-19 ќе биде готов до крајот...

Доктор од Кина најави вакцина против коронавирусот кон крајот на јуни

Шефот на кинескиот експертски тим во Србија, д-р Пенг Џијанг, вели дека најефикасната заштита од корона вирусот е маска, смета дека мерките преземени во...

Самоизолацијата во Хрватска скратена на 10 дена, во БиХ секој втор...

Периодот на самоизолација на луѓето кои биле во близок контакт со заразен од коронавирус во Хрватска е скратен од 14 на 10 дена, објави...

Вакцината на Фајзер во Србија ќе стасува на неделно ниво

И додека ние очекума информација кој ќе ни каже кога ќе започне имунизацијата, во Србија беќе неколку дена граѓаните се вакцинираат со вакцината Пфајзер...

Во градинката во Власотинце, покрај медицинската сестра заразена и наставничка

Во предучилишната установа „Милка Диманиќ“ во Власотинце, покрај медицинската сестра која претходно беше позитивна на вирусот корона, и уште една наставничка од истата градинка...

Полицијата евакуираше дел од Бар поради закана за бомба

Полицијата во Бар, Црна Гора, утрово евакуираше дел од градот поради закана од маж да активира експлозив. Един Бегзиќ (36) од утрово предизвикува неизвесност...

Од вечерва во Србија се на сила нови рестриктивни мерки во...

Вечерва во Србија започнува примената на нови, порестриктивни мерки во борбата против коронавирусот. Во следните две недели, во периодот од 21 до 5 часот наутро,...

Последни вести

Препорачано