Ердоган од Ципрас бара ревизија на границите

Првиот турски шеф на државата, кој ќе ја посети Грција по 65 години, Реџеп Таип Ердоган, денеска на агендата ги има средбите со политичката...

Пред крајот на Хаг уште еден фатален крај

По 13 години Судот во Хаг денеска требаше да изрече конечна и полномошна пресуда на шестте политички и воени лидери на босанските Хрвати за...

Нови масовни апсења во Турција, војниците на удар

Турското обвинителство издаде налози за апсење на 360 лица, главно војници, во операција против поддржувачите на муслиманскиот свештеник Фетула Ѓулен, кој живее во егзил...

Ратко Младиќ осуден на доживотен затвор, виновен за геноцид во Сребреница

Хашкиот трибунал штотуку му изрече доживотна казна на поранешниот врховен командант на Војската на Република Српска, генерал Ратко Младиќ, по обвинението за геноцид врз...

Расте бројот на жртви од поплавите во Грција, се трага по...

Пожарникарите продолжија со потрагата по уште шестмина исчезнати во смртоносните поплави, во кои 16 лица во средата загинаа во сиромашно индустриско западно предградие на...

Поплави близу Атина, загинаа пет лица

Во поплавите кои ги предизвикаа поројни дождови на подрачјето на Мандра, Неа Перамос и Мегара во близина на грчката престолнина Атина, пет лица загинаа,...

Албанија го призна бугарското малцинство

Албанската влада ги призна Бугарите за малцинство во Албанија, откако министерот за надворешни работи на земјата Дитмир Баша се повлече од својата позиција стоејќи...

Последни вести

Препорачано