Серија земјотреси на Крит, најсилниот од 5,8 степени, едно лице загина

Едно лице загина при уривање на црква во силен земјотрес со јачина од 5,8 степени што го погоди најголемиот грчки остров Крит во понеделникот...

Институтот „Гамалеја“ ја одобри за употреба вакцината „Спутник V“  произведена во...

Рускиот институт „Гамалеја“ одобри употребата на 550.000 вакцини „Спутник V“, кои беа произведени во Торлак, до 13 август. Срскиот министер за иновации и технолошки развој...

Нови мерки на Јадранот по зголемениот број заразени: Забрана за собирање...

Од понеделник, на Јадранот ќе се применуваат нови построги мерки против ширење на коронавирусот. Иако првично се сметаше дека новите правила ќе бидат воведени...

Привремена забрана за работа на дискотеки и клубови во Црна Гора?

Поради непочитување на епидемиолошките мерки во Црна Гора и растот на бројот на новоинфицирани од денес до понеделник, 2 август, надлежните ќе воведат привремена...

Вакцинирани помалку од третина европјани, Делта сојот владее на континентот

Помалку од една третина од целата популација во Европа, вклучително и Русија, е целосно вакцинирана против КОВИД-19, изјави денеска директорот на СЗО за регионот...

Земјотрес со јачина од 5,7 степени го потресе југоистокот на Егејско...

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала ја потресе грчката островска група Додеканези на југоистокот од Егејско Море, соопшти грчкиот институт за...

Во Хрватска потврдено присуство на индискиот вид на корона вирус 

Присуството на индискиот вид на корона вирус е потврдено во Хрватска, соопшти денеска Ивана Пем Новосел од Хрватскиот институт за јавно здравје. Таа во емисијата „Студио...

Европската комисија и Австрија обезбедуваат вакцини за Западен Балкан

Денеска Европската комисија и Австрија објавија склучување на договор за испорака на вакцини против ковид-19 за регионот на Западен Балкан. Набавката на 651.000 дози вакцина...

Динко Грухоњиќ: Белград никогаш не се помири со независноста на Црна...

Последниве денови, па и недели, немирите во Црна Гора ескалираа викендов, а кои се насочени против владините планови за измена на регулативата поврзана со...

Бразилскиот сој на корона вирусот веројатно пристигна во Србија и е...

Директорката на ковид болницата во Батајница, Татјана Аџиќ Вукичевиќ, утрово за РТС изјавила дека има индиции дека бразилскиот сој на корона вирусот пристигнал и...

Последни вести

Препорачано