петок, јули 19, 2019

Јункер: Не рековме дека Србија и Црна Гора ќе влезат во...

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер во Тирана изјави дека земјите од Западен Балкан треба да гледаат на 2025 година како на датум кога...

Серија слаби земјотреси регистрирани во Бугарија

Серијата слаби земјотреси беше регистрирана во јужниот дел на Бугарија во последните 24 часа, од кои најсилниот беше 4.6 степени по Рихтеровата скала. Последниот земјотрес...

Бомба фрлена врз американската амбасада во Црна Гора, напаѓачот се уби

Напаѓач околу полноќ фрли бомба врз Амбасадата на САД во Црна Гора, за непосредно потоа да се разнесе со друга експлозивна направа пред дипломатското...

Турција: Издадени налози за апсење на 170 лица

Турските власти издадоа налози за апсење на 170 лица обвинети дека се поврзани со мрежата одговорна за неуспешниот обид за државен удар во Турција...

Санадер се враќа на обвинителна клупа

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер на 15 февруари повторно седнува на обвинителна клупа, поради малку заборавениот случај на земање на сомнителни 3,5 милиони куни...

Ватикан: Ердоган на средба со Папата Франциск

Папата Франциск денеска првпат по 59 години во Ватикан прими еден турски претседател. Поради посетата на Реџеп Таип Ердоган, во сила се силни безбедносни...

„Фајненшл тајмс“: ЕУ прима шест држави од Западен Балкан

Поради преголемото руско влијание во регионот ЕУ би можела земјите од Западен Балкан да ги прими и пред планираното. Планот на ЕУ е во своето...

Могерини: Да се ​​забрзаат реформите во Западен Балкан

Шефот на дипломатијата на ЕУ Федерика Могерини повика сите партнери во земјите од Западен Балкан да ги забрзаат клучните реформи и да направат конкретни...

ЕП го поддржа влезот на Хрватска во Шенген зоната

Европскиот парламент на пленарна седница во Стразбур, во тематска расправа го поддржа пристапувањето на Хрватска во Шенген зоната. Ова, според очекувањата на хрватските пратеници,...

Ревизија на Лозанскиот договор ќе ја погоди и Бугарија?!

Ердоган уште еднаш побара дел од Бугарија, а политичарите молчат на ваквото срамно барање - се реакциите од соседна Бугарија, на барањето на Ердоган...

Последни вести

Препорачано