четврток, јуни 27, 2019

Бакингемската палата ja објави веста што сите ја очекуваа…

Принцот Хари и актерката Меган Марсел се верија. Ова денеска го објавила среќната двојка, пишува Daily Mail. Во веста објавена во весникот се вели дека...

Девет мртви, 16 повредени во Торонто

Како што објави CNN, девет лица загинаа, а 16 се повредени во инцидентот кога бело комбе газеше се пред себе во Торонто. Инцидентот се случи...

Почина Стивен Хокинг, еден од најголемите умови на денешницата

Најпознатиот физичар на светот, Стивен Хокинг почина на 77-годишна возраст во својот дом во Кембриџ, Велика Британија. Како што соопшти неговото семејство, Хокинг починал...

Крај на драмата: Спасено 12-то момче и тренерот од пештерата во...

Третата фаза од операцијата за спасување на останатите четири момчиња и нивниот тренер од пештерата во северниот дел на Тајланд започна утринава, а според...

Во Њујорк започнува најголемото и најскапото судење во историјата

Во Њујорк овој понеделник почнува судењето на Мексиканецот Хоакин „Ел Чапо“ Гузман, обвинет дека го води најголемиот светски картел на дрога, кој во четврт...

Убиена афро-бразилската политичка активистка Мариел Франко

„Активистичката заедница во Бразил жали за смртта на афро-бразилската политичка активистка Мариел Франко (Marielle Franco), која беше усмртена од истрели врз нејзиниот автомобил додека...

Руската Парис Хилтон: Во борбата за власт против кумот Путин?!

Актуелниот руски претседател Владимир Путин  обезбеди убедлива победа на руските претседателски избори, според делумните резултати што ги објави изборната комисија. И додека никој не...

Дневникот на Ана Френк вандализиран низ библиотеките во Јапонија

Повеќе од сто копии од дневникот на Ана Френк беа вандализирани во јавните библиотеки во јапонскиот главен град Токио, објавија официјални лица. Страниците се...

Кампања за спречување на роботи убијци: Ниту една земја нема да биде...

„Роботи убијци е "оружје за терор“, што го користат терористите и непријателските држави против цивилното население. За разлика од луѓето војници, тие ќе следат...

Фалсификувани лекови причина за смрт на деца во земјите во развој?

Светската здравствена организација објави дека околу 11 проценти од лековите во земјите во развој биле фалсификувани и дека веројатно биле причина за смртта на...

Последни вести

Препорачано