Корона деноноќие: Ништо од патувањата за Грција, ограничувањето на движење останува...

Повеќе од 2.710.920 луѓе се заразени ширум светот со вирусот корона, а повеќе од 742.202 се опоравени. Вирусот корона досега предизвика смрт кај повеќе...

Корона деноноќие: Во Шпанија повеќе од 200.000 заразени, Турција го престигна...

Бројот на заболени од вирусот надмина 2.467.000 низ целиот свет, со повеќе од 169.000 мртви. Вирусот се рашири во најмалку 210 земји во светот и...

Емануел Макрон најави можно затворање на европските граници до септември

Францускиот претседател Емануел Макрон на 10 април за време на видео конференција со социјалните партнери ја споменал можноста за затворање на границите на Европа...

СЗО побара вонредните мерки да останат на сила и во наредните...

Светската здравствена организација (СЗО) е на мислење дека треба да остане на сила глобалната мерка за вонредна состојба поради пандемијата на новиот коронавирус. Ова...

Корона деноноќие: Во Турција регистриран првиот случај, Црна Гора и Косово...

До денес, 118.533 луѓе се зааразени со вирусот, додека бројот на активни случаи е 49.161. Од нив, 88% (43.111) имаат поблага форма на болеста,...

Директорот на СЗО: Најлошото допрва доаѓа во епидемијата на новиот коронавирус

Генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебрејесус, изјави денеска дека најлошото допрва доаѓа во епидемијата на новиот коронавирус. Гебрејесус издаде ново предупредување во...

СЗО ја стави Северна Македонија на листата на земји со „забрзана...

СЗО ја спомена Северна Македонија како една од земјите на мапата на оваа меѓународна организација во која има „забрзана трансмисија“ на вирусот. Директорот на СЗО...

Објавен е нацрт-список на земји чии граѓани ќе можат да влезат...

Според најновиот предлог-список на земји чии граѓани ќе можат да влезат во Европската унија од 1 јули, а Северна Македонија ја нема на листата. Сепак,...

Корона деноноќие: Во Данска пораст на заразените по отворање на училиштата

Бројот на заразени со вирусот корона во светот достигна 3.370.500, додека бројот на починати е 237.996. Закрепнале околу 1.071.000 луѓе. Добрата вест е дека...

Корона деноноќие: Во Италија за еден ден 133 починати

Стасуваат шокантните податоци за 133 починати во текот на еден ден во Италија, со што вкупниот број на фатални случаи достигна 366 лица. Од...

Последни вести

Препорачано