Холандија поради полни болници дел од ковид пациентите испраќа во Германија

Холандскиот болнички систем се соочува со зголемени предизвици поради приемот на нови пациенти со Ковид-19 поради рекорден дневен пораст на заболени, а некои пациенти...

Вирусот се разгорува во Европа, Чешка е најголемото светско жариште

Во изминатите 24 часа, повторно е забележан најголемиот број на заразени лица од почетокот на пандемијата - 358.447 случаи во светот. Според податоците на...

Директорот на СЗО: Повеќе од 80 проценти од вакцините во земјите...

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Адана Гебрејесус, рече дека вакцините против корона вирусот сè уште се надвор од досегот на најсиромашните земји. Досега...

Израелски научници: Вакцинацијата намалува ризик од пренос на коронавирусот

Израелски научници спроведоа истражување кое покажува дека вакцинацијата против коронавирус, покрај тоа што создава лична заштита, го намалува и ризикот од негово пренесување. Претходно,...

Расте бројот на жртви во масакрот во Канада

Бројот на загинати во канадската провинција Нова Шкотска се зголеми на 18 лица, изјави канадскиот премиер Џастин Трудо. Тој потсети дека еден од загинатите е...

Земјата се тресе: По Јапонија и Чиле, силен земјотрес и во...

Северна Кореја беше погодена од земјотрес со јачина од 4 степени според Рихтеровата скала. Засега нема информации за повредени и материјална штета. Земјотресот е регистриран...

Суспендирани клиничките испитувања на вакцината Оксфорд поради реакции кај учесник во...

  Конечните клинички испитувања на вакцината за коронавирус, развиена од АстраЗенека и Универзитетот во Оксфорд, се суспендирани откако учесник во испитувањето имал несакана реакција во...

Убиени истражувачки новинар и неговата девојка: Пишувал за даночни измами на...

Јан Кучиак (27) словачки истражувачки новинар кој известуваше за даночна измама на деловни луѓе поврзани со владејачката партија, е пронајден мртов во својот дом....

Претседателски избори во Русија на 18 март

Претседателските избори во Русија ќе се одржат на 18 март следната година, одлучи Советот на Федерацијата, Горниот дом на Сојузното собрание на Русија. Одлуката,...

Унгарија воведува нов данок за банките и мултинационалните ланци

Унгарската влада соопшти дека воведува нов данок за мултинационалните трговски ланци и банките за зголемување на приходите на државниот буџет во борба против пандемијата...

Последни вести

Препорачано