За него денес говори цел свет: Кој е Роберт Мугабе, светскиот...

Во екот на шпекулациите дали има ли не државен удар во Зимбабве, на власт во земјата веќе 37 години е Роберт Мугабе - светскиот...

Дете единствено преживеа авионска несреќа во Русија

Тригодишно девојче преживеа авионска несреќа во која загинаа осум лица. Несреќата се случи кога мал патнички авион Лет Л-410 се урна при слетување во регионот...

Пуч во Зимбабве: Армијата се сврте против Мугабе?

Во Зимбабве започна воен удар, а армијата влезе во главниот град Хараре со намера да го собори претседателот Роберт Мугабе, јавуваат светските медиуми. Оклопни...

Фридом Хаус: Се повеќе земји манипулираат со информациите на интернет

Организацијата „Фридом Хаус“ (Freedom House) денес изрази загриженост дека се повеќе земји го следат примерот на Русија и Кина во манипулирањето со социјалните мрежи...

Три силни земјотреси ширум планетата, над 300 жртви во Иран и...

Три силни земјотреси се случија минатата ноќ и рано утрово ирум планетата. Погодени се области на границата меѓу Иран и Ирак, на истокот на...

Доналд Трамп побара укинување на Зелената карта

Поради крвавиот напад во Њујорк Доналд Трамп побара итно запирање на лотаријата за зелена карта. Според информациите што ги пренесоа американските медиуми, преку оваа...

Facebоok ги отвори руските постови против Трамп

Околу 126 милиони Американци можеле да ја видите содржината на постовите во Русија во последните две години, изјави во вторникот Фејсбук сo напомена дека...

Крвава ноќ на Менхетен

Последните информации од Њу Јорк говорат за осум загинати и 11 повредени по крвавата ноќ на Менхетан. Инцидентот се случил неколку блокови од споменикот на...

Кои се шансите на Пучдемон ако побара азил во Белгија?

Ако сепак не добие гаранции кои ќе му гарантираа слободоа и не се врати во својата татковина, .прашање е дали сепак ќе се обиде...

САД и Израел го напуштаат УНЕСКО

САД во четвртокот го извести УНЕСКО дека истапуваат од нејзиното членство, обвинувајќи ја за „антиизраелско дејствување“. Само колку за потсетување, Вашингтон уште на почетокот...

Последни вести

Препорачано