Почитувани читатели, во овие карантински денови, кога единствената опција е да останеме дома, започнуваме серијал кој седењето дома ќе ви го направи забавно!

#CookingWithAndrea ќе биде серијал во кој секојдневно ќе може да најдете едноставни, а вкусни рецепти, со состојки што најчесто ги имаме по дома постојано.

Ова попладне, ви препорачуваме да замесите пекарски кифли по следниов рецепт:

Пекарски кифли

Состојки:

-1 квасец

-200мл вода

-500мл млеко

-5 лажици шеќер

-1 лажица сол

-1,1кг брашно

-250мл зејтин

 

Постапка:

Тазе квасецот се раствора во водата. Одделно се топли млекото и во него се додаваат солта, шеќерот и 10 лажици брашно. Во оваа смеса се додава квасецот и се остава да стаса.

Откако ќе стаса се додава зејтинот и 1кг брашно. Се замесува убаво и повторно се остава да стаса.

Се прават топчиња, се сукаат на набрашнета површина и се формираат кифли.

Се редат на тавче и оставаат уште 10ина мин да стасаат. Се премачкуваат со смеса од јајце и малку зејтин. Се наросува сусам/ким/босилек..

Се печат во загреана рерна на 250°C 15-20 минути.

Добар апетит!