Со одлука на Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) од полноќ ќе има нови цени на горивата.
Така, дизел горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат, а цената на бензините се зголемува од половина до еден денар за литар.

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за еден, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за половина денар за литар, па така ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе се продаваат за 72, а Екстра лесното масло за домаќинство за 71,5 денари за литар. Малопродажната цена, пак, на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за еден, а на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 за половина дена за литар. Од ноќеска на полноќ ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава за 83, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 85 денари за литар.