понеделник, јуни 17, 2024
домаВо Газа убиени повеќе деца отколку во целиот свет во претходните три...

Во Газа убиени повеќе деца отколку во целиот свет во претходните три години

Повеќе деца се убиени во Газа во последните три недели од вкупниот број деца убиени во конфликти во светот секоја година од 2019 година. Бројките објавени од невладината организација „Спасете ги децата“ (Save the Children) во неделата, повикувајќи се на палестинските здравствени власти, покажуваат дека од 7 октомври досега во Газа се убиени најмалку 3.324 деца, додека на Западниот Брег се убиени 36 деца, пренесува „Алџезеира Балканс“.

Според извештаите на генералниот секретар на ОН за деца и вооружени конфликти, вкупно 2.985 деца биле убиени во 24 земји во 2022 година, 2.515 во 2021 година и 2.674 во 2020 година во 22 земји, соопшти организацијата.

„Смртта на едно дете е премногу, но ова се тешки прекршувања од епски размери“, рече Џејсон Ли, директор на „Спасете ги децата“ за окупираната палестинска територија. „Примирјето е единствениот начин да се обезбеди нивната безбедност. Меѓународната заедница мора да ги стави луѓето пред политиката – секој ден поминат во конфликт доведува до смрт и повреда на деца. Децата мора да бидат заштитени во секое време, особено кога бараат безбедност во училиштата и болниците“.

Изјавата беше дадена додека Израел напредува со проширени копнени операции во Газа додека продолжуваат силните воздушни бомбардирања. Во петокот, целиот Појас Газа доживеа речиси тотален прекин на комуникациите во она што новите извештаи го опишаа како ноќ на чист терор и некои од најжестоките борби од почетокот на војната, пренесува „Б92“.

Уште 1.000 деца се водат како исчезнати во Газа и можеби се под урнатините. Децата сочинуваат повеќе од 40 отсто од повеќе од 8.000 луѓе за кои е потврдено дека се убиени во Газа. Од почетокот на војната во Газа, повеќе од 6.000 деца се ранети.

Вкупно, најмалку 1.400 Израелци и странски државјани беа убиени во Израел, во ненадеен напад на Хамас на 7 октомври. Израел воведе целосна опсада на Појасот Газа, затегнувајќи ја блокадата од 2007 година, прекинувајќи ги сите резерви на храна, електрична енергија, гориво и вода и дозволувајќи само мали количества помош преку преминот Рафа со Египет од 21 октомври. Недостигот на електрична енергија, како и недостигот на гориво за генератори, ги принудија болниците да ја прекинат својата работа, а Министерството за здравство го прогласи здравствениот систем на Газа во состојба на „тотален колапс“, дополнително загрозувајќи ги животите на децата, вклучително и бебињата на кои им е потребна на интензивна нега. неонатална нега.“

Израелската армија ги засили нападите во близина на болницата Ал Кудс во градот Газа во неделата, откако нареди нејзина „итна“ евакуација. Палестинската Црвена полумесечина во неделата соопшти дека добила „сериозни закани“ од израелските сили за „итна евакуација“ на болницата Ал-Кудс во областа Тал ал-Хава во градот Газа. Нападите во близина на болницата продолжија во текот на целиот ден.

„Нема полиција, војска, ништо во болницата. Овде има само илјадници Палестинци, од кои многумина ги загубија своите домови. Илјадници други бараат засолниште во училиштата на Обединетите нации“, изјави директорот на оваа болница. „Израел ја гаѓа секоја зграда околу болницата Ал Кудс. Зошто е тоа така? Никој не знае.“

Палестинската Црвена полумесечина соопшти дека болницата моментално лекува стотици повредени пациенти. Околу 12.000 раселени цивили, од кои повеќето се деца и жени, побараа засолниште во зградата на болницата.

„Повторуваме, невозможно е да се евакуираат болниците полни со пациенти без да се загрозат нивните животи“, објави на Твитер Тедрос Аданом Гебрејесус, директор на Светската здравствена организација.

Палестинците го обвинија Израел за експлозијата во болницата Ал Ахли на 17 октомври, во која загинаа речиси 500 луѓе. Израел ја отфрли одговорноста за нападот.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ