Линкови за бесплатна тура низ светските музеи и филхармонии…Уживајте во шетањето!

Во овие денови  на карантин се споделуваат бесплатните линкови за виртуелна прошетка низ нивните честопати недостапни изложби. Искористете го корисно слободното време и „прошетајте„...

#Седидома со Милчо и гледај „Врба“ на МТВ1 на 29 март

Светската ТВ-премиера на најновиот игран филм „Врба“ на Милчо Манчевски ќе биде на 29 март (недела) во 22 часот на јавниот сервис МТВ1. Со...

Почина драматургот Теренс Мекнели од коронавирусот

Американскиот драмски писател Теренс Мекнели, автор на „Бакнежот на жената пајак“ и „Френки и Џони“, почина на Флорида на возраст од 82 години од...

И Филхармонија со онлајн концерти

Филхармонија започна со емитување на дел од своите симфониски концерти на социјалните мрежи, кои можат да се најдат и на Јутјуб каналот, некои од...

Израелскиот поет Амир Ор е добитник на Златниот венец на СВП за 2020 година

Добитник на „Златен венец“ за 2020 година, главната награда на „Струшките вечери на поезијата“, е израелскиот поет, романописец и есеист Амир Ор. Според востановената традиција, оваа одлука се соопштува од Управниот...

Почина Кени Роџерс на 81 година

Во 81-та година од животот почина легендарниот блуз и кантри пејач Кени Роџерс. Ова го објави семејството на музичарот на неговата официјална страница на Твитер. „Роџерс...

„Три“ нуди бесплатни е-книги цел месец

Издавачкиот центар „Три“ денеска соопшти дека со цел да им излезе во пресрет на читателите во периодот на изолација, предвреме ја става во функција...

МНТ од утре ќе ги емитува своите претстави на Јутјуб

МНТ од утре ќе понуди следење на нивните театарски претстави онлајн, на Јутјуб-каналот на оваа институција за да ја приближат магијата на театарот во...

ОФФест ја најави комплетната програма за 19-тото издание

Во сенка на превентивните мерки поради коронавирусот кој одложи бројни културни и музички настани во земјава, организаторот на фестивалот на музика од светот „ОФФест“...

Унковски до Филипче: „Бушава азбука“ за принудниот распуст

На позитивно изненадување на многумина,  култната тв серија „Бушава азбука“ ќе се репризира на  Македонската телевизија, а со цел да им се пополни времето...

Последни вести

Препорачано