Никола Ристановски награден за најдобра машка улога 

Македонскиот народен театар на 1 септември со претставата „Народен непријател“ од Хенрик Ибзен, а во режија на Нина Николиќ, го отвори  9. театарски фестивал...

Уредничка на престижниот француски „Галимар“ гостува на „Скопје фелоушип“ програмата на „ПРО-ЗА Балкан“

Најважната издавачка куќа за квалитетна литература во Европа со своја претставничка ќе биде дел од програмата „Скопје фелоушип“, на претстојниот 10. Интернационален фестивал на...

Со проекција на поетски филмови затворено второто издание на  „Скопскиот поетски фестивал“

Со проекција на 12 поетски филмови во кафе-книжарницата „Буква“ синоќа заврши второто издание на „Скопскиот поетски фестивал“. На настанот „Стиховно мапирање на Скопје“ се прикажаа...

140 години од раѓањето на Милтон Манаки: Изложба на фотографии во рамките на Фестивалот...

Кинотеката ја чествува 140-годишнината од раѓањето на Милтон Манаки. По тој повод во фоајето на Кинотеката, за времетраењето на ФЕСТИВАЛОТ НА НЕМ И КЛАСИЧЕН...

Со џез и поезија вечерва официјално ќе биде отворен „Скопскиот поетски фестивал“

Скопската публика вечерва ќе може да ужива во поезија и џез на официјалното отворање на второто издание на „Скопскиот поетски фестивал“, што ќе се...

Со поетско читање во „Даутпашиниот амам“ официјално се затворија „Струшките вечери на поезијата“

Осумнаесет поети од странство, гости на годинешното издание на „Струшките вечери на поезијата“, синоќа има поетско читање во „Даутпашиниот амам“. Со тоа и официјално...

Оливера Ќорвезировска:  Таникава и Анчевски си ја римуваат тишината како заедничка татковина на нивните...

Годинава, на 61. издание на „Струшките вечери на поезијата“, во една длабока, симболична и суштинска смисла се римуваат и наградите. Златниот венец за 2022...

Елизабета Шелева: Поезијата на Амир Ор создава чувство на подготвеност, да се оди до...

Поезијата на Амир Ор (во препев на Зоран Анчевски и Богомил Ѓузел) првично беше претставена на македонски јазик, точно пред 20 години, во поетскиот...

Претставување и разговор со писателка Ена Катарина Халер на Струшките вечери на поезијата

Издавачката куќа „Готен“ организира претставување и разговор со хрватската писателка Ена Катарина Халер. Настанот ќе се одржи во конференциската сала на хотелот „Дрим“, во...

„Човечулец“ на Александар Прокопиев објавена на бугарски

Познатото софиско книгоиздателство „Персеј“ го објави бугарскиот превод на збирката раскази „Човечулец“ од Александар Прокопиев. Преводот од македонски е на Деница Проданова. Со тоа...

Последни вести

Препорачано