Квинтен – идилично швајцарско село кое плаќа за да се преселите...

Фабулозно убава природа. Невообичаено блага клима. Швајцарското село Квинтен, сместено на брегот на езерото Валенси, е вистинско олицетворение на идилата. Како и да е,...

Трамп го забранува „ТикТок“ поради бизнис интереси

Соединетите држави ги забранија апликациите „ТикТок“ и „ВеЧат“ во продавниците за апликации со нова регулатива која што ќе стапи на сила на 20 септември. Наредбата,...

Соработници на рускиот опозиционер Навални тврдат дека бил отруен во хотел,...

Рускиот опозиционер и блогер Алексеј Навални е отруен со шише вода во соба на хотел во сибирскиот град Томск, а не на тамошниот аеродром,...

СЗО предупредува: Бројот на хоспитализации на лица на возраст меѓу 15...

Светската здравствена организација предупреди денес дека Ковид-19, болест предизвикана од новиот вирус корона, се шири со загрижувачко темпо во некои делови на северната хемисфера,...

Русија потврди дека вакцината предизвикала несакани ефекти кај доброволци

Еден од седум доброволци кои ја примиле руската вакцина против корона вирусот имало несакани ефекти, објави Министерството за здравство на Русија. Од над 300 доброволци...

Целата ирска влада е во самоизолација поради сомневање за коронавирус

Целата ирска влада е во самоизолација, а парламентот е суспендиран откако министерот за здравство информираше дека не се чувствува добро. Претседавачот Шон О Феархаил рече...

Бејрут повторно гори, граѓаните панично бегаат

Утрово, граѓаните на Бејрут повторно во паника бегаат од центарот на градот, бидејќи гори зграда во трговска област. Новиот пожар следеше само неколку дена...

Навални проговори откако се разбуди од кома: Се враќам во Русија

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој се лекува во берлинската болница Чарите, каде што долго време беше во кома, изјави дека сака да се...

Уште многу непознати половина година по старт на пандемијата

Шест месеци откако Светската здравствена организација прогласи пандемија, Ковид 19 е дел од нашите животи, непријател за кој научивме многу, но никој не го...

СЗО: Безбедноста на вакцините е приоритет

Безбедноста на потенцијалната вакцина против КОВИД-19 е „првата и најважната“ работа, изјави денес главната научничка на Светската здравствена организација (СЗО), д-р Сумја Сваминанатан. Изјавата е...

Последни вести

Препорачано