Индискиот сој на корона е откриен во 17 земји

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека варијанта на корона вирусот, за која се верува дека предизвикала ненадејно ширење на епидемијата во Индија, е откриена...

ЕУ им дозволува на вакцинираните Американци да допатуваат во текот на...

Американците кои биле вакцинирани против ковид-19 ќе можат да ја посетат Европската унија ова лето, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. -...

Додека Индија ја голта короната, а земјите испраќаат помош, богатите бегаат...

Ултрабогатите од Индија плаќаат илјадници долари за да избегаат од земјата што поставува нов глобален рекорд за дневен број на инфекции со коронавирус, четврти...

Денес се 35 години од нуклеарната катастрофа во Чернобил

Огромната и празна зона околу нуклеарната централа во Чернобил, местото на најголемата нуклеарна несреќа во светот што се случи на денешен ден пред 35...

Директорот на СЗО: Повеќе од 80 проценти од вакцините во земјите...

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Адана Гебрејесус, рече дека вакцините против корона вирусот сè уште се надвор од досегот на најсиромашните земји. Досега...

ЕУ ја тужи „Астра Зенека“ за неиспорачување на вакцини

Европската комисија се подготвува да започне правна постапка против производителот на вакцини „АстраЗенека“, објави во средата вечерта „Политико“ повикувајќи се на пет неименувани дипломати...

Епилогот од судењето на убиецот на Флојд донесе олеснување низ САД

Осудата на поранешниот полицаец во Минеаполис Дерик Шовин, за убиството на афроамериканецот Џорџ Флојд, донесе намалување на тензиите и чувство кај граѓаните низ САД...

„Фајзер“ и „Бионтек“ со дополнителни 100 милиони дози за Европската унија...

Германската фармацевтска компанија „Бионтек“ и нејзиниот американски партнер „Фајзер“ денес објавија дека годинава ќе и обезбедат на Европската унија дополнителни 100 милиони дози од...

Навални итно префрлен во болница, постои опасност од срцев удар

Руските затворски власти во понеделникот објавија дека го префрлиле критичарот на Кремљ, Алексеј Навални, во медицинскиот оддел за „витаминска терапија“, бидејќи приврзаниците предупредуваат дека...

Повеќе од 13 милиони Британци го гледаа погребот на принцот Филип

Погребот на британскиот принц Филип во саботата го следеа повеќе од 13 милиони телевизиски гледачи во Велика Британија. Едночасовниот пренос на погребот на Војводата од...

Последни вести

Препорачано