Мира Гаќина се повлекува од должноста директорка на МСУ – Скопје

Музејот на современата уметност - Скопје соопшти дека првиот човек на институцијата, Мира Гаќина, по шест години успешно извршување на должноста директорка на музејот...

Изложба „Регенерација“ на Ана Ивановска, Христина Зафировска и Маја Кировска

Ликовната изложба „Регенерација“ на авторките Ана Ивановска, Христина Зафировска и Маја Кировска ќе биде отворена во среда, 18 октомври 2023 во 20 часот во...

“Паралелни светови” – изложба на Денис Јагџи во Сули ан

На 19 октомври 2023 година (четврток), со почеток во 19 часот во објектот Сули ан - галеријата „Драгутин Аврамовски – Гуте“, во Старата скопска...

,,FLUX Surfacing” изложба на графики и инсталација од Ана Трајковска и...

Изложбата „FLUX Surfacing“ со графики и инсталација од Ана Трајковска и Ивана Самандова ќе биде отворена утре, среда, во 20 часот во Културно-информативен...

Изложба на скулпторот Озбек Ајваз во Мобилна/монтажна галерија

На 23 август 2023 година во 19:30 часот во Мобилна/монтажна галерија на Центар за современи уметности во Паркот на Франкофонијата ќе биде отворена првата...

Шеесетгодишнина од скопскиот земјотрес во 1963 година: Дигитализираната изложба „Подемот и...

За одбележување на 60-годишнината од трагичниот земјотрес што го опустоши Скопје во 1963 година, во Кинотеката на РС Македонија се одржува дигитализираната изложба на...

Костадиновска-Стојчевска: „Фреска за НОБ“ од Борко Лазески е неизбришлив дел од...

На Новата железничка станица, објект кој е еден од најпрепознатливите симболи на изградбата на Скопје, по катастрофалниот земјотрес, синоќа се одржа настанот „Борко Лазески–уметност...

Изложбата „Супстрати“ во Париз ќе ја афирмира културната програма на...

Под покровителство на министерствата за култура на Северна Македонија, Србија и на Албанија, а во рамки на културната програма на иницијативата Отворен Балкан, на...

Костадиновска-Стојчевска: Новото откриено трослојно сликарство во Лешок е мотив да продолжиме...

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска ја посети црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Лешок, тетовско, каде се запозна со новото откритие на конзерваторите...

Реномираниот македонски уметник Атанас Ботев успешно се претстави во КИЦ –...

Македонскиот Културно-информативен центар во Тирана, на 6 јуни, за првпат пред тиранската публика го претстави сликарот Атанас Ботев со неговите дела. „Топла јунска ноќ, извонредна...

Последни вести

Препорачано