Почина српскиот патријарх Иринеј, прогласена тридневна жалост

Патријархот на Српската православна црква, Иринеј (90) почина денес во ВМЦ Карабурма, каде беше хоспитализиран поради инфекција со вирус корона, откако му се влоши...

Црни корона биланси: Словенија со рекордни 45 починати, Хрватска со 31...

Во последните 24 часа, рекордни 45 лица починаа од коронавирус во Словенија, а потврдени се 1.388 нови случаи, објавено е на владиниот профил на...

Од вечерва во Србија се на сила нови рестриктивни мерки во...

Вечерва во Србија започнува примената на нови, порестриктивни мерки во борбата против коронавирусот. Во следните две недели, во периодот од 21 до 5 часот наутро,...

Во Грција полициски час од денес, премиерот вети бесплатна вакцина за...

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис изјави дека владата ќе ја обезбеди вакцината против корона вирусот веднаш штом е достапна, бесплатно за сите граѓани. - Инсистирам на...

Во Словенија црн рекорд – 41 починати, 1925 новозаразени со коронавирус

Во последните 24 часа, во Словенија беа потврдени 1924 нови инфекции со коронавирус, а 41 лице со Ковид-19 починаа, најмногу досега, објави во четвртокот...

Вучиќ: Србија пред крајот на декември ќе ја има вакцината

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денес изјави дека за крајот на оваа година и цела следната година, Србија обезбеди 1,8 милиони дози на вакцина...

Мицотакис: Следните 10 дена во битката против КОВИД-19 се клучни за...

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на телеконференција со лидери од други земји кои успешно се справија со пандемијата во вторникот рече дека следните 10 дена...

Лидерите од Западен Балкан ги потпишаа Декларацијата за заедничкиот регионален пазар...

Лидерите на земјите од Западен Балкан, учесници на денешниот Самит во Софија во рамките на  Берлинскиот процес, ги потпишаа Декларацијата за заедничкиот регионален пазар...

Поплави на грчкиот остров Крит, автомобили завршија во морето

Големите поплави, предизвикани од обилниот дожд, на грчкиот остров Крит ги оштетија патиштата, поплавија стотици домови и однесоа автомобили во морето. Властите во вторникот соопштија...

Регионот во ковид-котел: Немири во Словенија, рекорден број починати во БиХ

Расте бројот на заболени, како во Европа, така и во регионот, а со тоа се засилуваат рестриктивните мерки, но и незадоволството на граѓаните. Во последните...

Последни вести

Препорачано