Дојава за бомба во пристаништето во Бар, работниците евакуирани

Евакуирани се околу 1.000 вработени во пристаништето Бар, Порт оф Адра и други компании кои работат на подрачјето на најголемото црногорско пристаниште поради анонимна...

Хрватски скандал со евро монетите: Победникот обвинет за фалсификат, го повлече...

Стјепан Прањковиќ, авторот на дизајнот на банкнотата од 1 евро, контактирал со Хрватската народна банка и објавил дека го повлекува својот предлог. Станува збор...

Омикронската подваријанта БA.2 откриена во Хрватска

Откако во четвртокот во Словенија беа потврдени два случаи на нова подваријанта на вирусот омикрон, наречена БА.2, од Хрватскиот завод за јавно здравје потврдуваат...

Сараево, Загреб, Белград, Скопје и Софија утрово меѓу 10 најзагадени градови...

Според веб-страницата „Ај-ју-ер“ (IQAir), жителите на главниот град на Србија дишат воздух кој е оценет како „нездрав“, додека квалитетот на воздухот во Чачак е...

Словенија повторно со рекорден број  инфекции

Словенија продолжува да бележи рекорден број на нови инфекции со коронавирус, со 14.206 нови случаи потврдени во последните 24 часа, а петтиот бран на...

Полицијата евакуираше дел од Бар поради закана за бомба

Полицијата во Бар, Црна Гора, утрово евакуираше дел од градот поради закана од маж да активира експлозив. Един Бегзиќ (36) од утрово предизвикува неизвесност...

Србија отвори уште четири поглавја во пристапните преговори со ЕУ

На меѓувладината конференција на Србија и Европската унија во Брисел, беше отворен кластерот 4 кој вклучува четири поглавја од преговорите за пристапување на Србија...

Омикрон пристигна во Грција: Откриен прв случај на Крит!

Во Грција е откриен првиот случај на новиот сој на коронавирус омикрон, потврди денеска министерот за здравство на таа земја Танос Плеврис. Тој рече...

Алармантен број на заболени во Хрватска, сите болници во Загреб се...

На состанокот на експертската група во Министерството за здравство на Хрватска, кој се одржа вчера, покрај зголемувањето на капацитетот за тестирање, договорен е и...

Невреме во Словенија, Љубљана под вода (ВИДЕО)

Словенија беше погодена од силно невреме синоќа кое оплави над 500 згради во Љубљана, а итните служби интервенирале 2.700 пати. Невремето започнало попладне на...

Последни вести

Препорачано