Англичаните први во Европа ќе започнат вакцинација против корона: Имунизацијата започнува...

Обединетото Кралство треба да стане првата земја во Западна Европа што ќе ја одобри вакцината против ковид 19, а одобрението се очекува да пристигне...

Во последното деноноќие 1022 новорегистрирани на вирусот, 41 починат и 680...

Во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 463 -Куманово 30 -Дебар 6 -Штип 28 -Прилеп 68 -Тетово 29 -Струга 21 -Велес...

Нови 1093 заболени од 3084 тестирања, 28 починати, 819 оздравени од...

Во последните 24 часа се направени 3084 тестирања, а регистрирани се 1093 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 431 -Куманово 57 -Дебар 14 -Штип 41 -Прилеп 60 -Тетово 41 -Струга 29 -Велес...

Во БиХ, повеќе од 60 жртви на корона вирусот за само...

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина, со областа Брчко, починаа 62 пациенти и има 1.179 новоинфицирани лица со корона вирус. Тестирани се...

Хрватска е меѓу најлошите во Европа според бројот на заболени

Во последните 24 часа во Хрватска се евидентирани 4.080 нови случаи на инфекција со коронавирус, така што бројот на активни случаи во Хрватска денес...

Британските власти официјално побараа проценка на оксфордската вакцина

Британските власти официјално побараа од надлежните органи да ја проценат вакцината развиена од „Астра Зенека“ и Универзитетот во Оксфорд за да утврдат дали ги...

Филипче: Ситуацијата со Ковид-19 се стабилизира, не се планира воведување дополнителни...

Ситуацијата со епидемијата на Ковид-19 во земјава полека се стабилизира и засега не се планира воведување на дополнителни мерки за заштита од ширење на...

Починаа 30 лица, нови 1160 заболени,1094 оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2864 тестирања, а регистрирани се 1160 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 472 -Куманово 58 -Дебар 2 -Штип 43 -Прилеп 78 -Тетово 61 -Струга 29 Велес...

Италијански научници измислија тест за ковид 19 – „Направи сам“...

Слично на тестот за бременост, италијанските аптеки наскоро ќе добијат тестови „направи сам“ за вирусот корона со цел да ги тестираат граѓаните дома и...

Предупредување од ООН: Знаеме што може да предизвика следна пандемија

Микроорганизмите се сè поотпорни на лекови и тој проблем може да стане извор на нова пандемија, со сериозни последици врз здравјето на луѓето, земјоделско-прехранбените...

Последни вести

Препорачано