Си Џинпинг се пофали дека Кина ја искорени сиромаштијата

Кинескиот претседател Си Џинпинг во четвртокот го нарече „чудо“ искоренувањето на екстремната сиромаштија во Кина, јави АФП, додавајќи дека Пекинг по секоја цена сака...

Мерките во Хрватска се олеснуваат: Се отвораат градини и спортски сали

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ најави дека, поради подобрената епидемиолошка состојба во земјата, некои мерки ќе бидат олабавени. „Во споредба со минатиот четврток, сега бележиме одредено...

Етна со нови ерупции: „Со децении не памтиме ваков спектакл“ ВИДЕО

Етна повторно еруптираше. Новите ерупции започнаа на почетокот на оваа недела, а вулканот со денови исфрла облаци чад и пепел во воздухот. Фонтаната лава што...

Спасовски: Мијалков се уште е во државава и се работи на...

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на прес конференција ја информира јавноста за превземените активности околу следењето на Сашо Мијалков, по добиените информации дека...

Адвокатите на осудените во „Монструм“ најавија „војна“ во докажување на вистината

Адвокатите на осудените во случајот „Монструм“ реагирајќи на пресудите за обвинетите во случајот „Монструм“ најавија дека во петок најавуваат демонстрациии како реакција на пресудите. „Од...

Во Хрватска откриен бразилскиот вид на корона: Мутација пронајдена во примерок...

Мутација на корона вирусот е пронајдена во Хрватска, поточно бразилскиот вид. Научниците од институтот „Руѓер Бошковиќ“ го откриле во анализирани примероци од Загреб. Анализирани се...

Короната ја уништува Јужна Африка: Заразено половина од населението

Половина од 59 милиони Јужноафриканци се потенцијално заразени со ковид-19, покажуваат студиите кои проценуваат дека повеќе илјади смртни случаи од вирусот не се појавуваат...

Тексас: Милиони домаќинства без електрична енергија и вода до викендот

Официјални лица на американската држава Тексас предупредија на „катастрофа во катастрофа“ по невидениот леден бран што остави милиони луѓе без греење и вода, изјавувајќи...

Започна вакцинацијата против корона вирусот во модуларната болница

Во модуларната болница на Клиниката за инфективни болести утрово почна имунизацијата против корона вирусот, а први вакцината ја примија д-р. Добринка Наунова и главната...

Влошена епидемиолошката состојба во Србија, апел за строго почитување на мерките

Бројот на новоинфицирани во Србија повторно расте, а се стравува поради враќањето од зимување, и организирање нелегални забави со многу луѓе без да ги...

Последни вести

Препорачано