Заев и Рама: Ние сме Европа, без разлика дали ЕУ ќе успее да ги...

Претседателот на  Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и претседателот на Владата на Република Албанија Еди Рама денеска, на маргините на Првиот Економски Форум во Скопје, имаа заедничка изјава на која го презентираа...

Презентиран извештајот за 2020 година, зголемен број на напади врз новинари, слаб напредок во...

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска го претстави годишниот извештај за показателите за степенот на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите во Северна Македонија, изготвен во рамките на проектот Регионална платформа на Западен Балкан, финансиран од...

Ново олабавување на мерките: Полициски час од полноќ, се отвораат фитнес центри и теретани

Комисијата за заразни болести на утринскиот состанок донесе новите мерки кои се предложени на Главниот координативен кризен штаб, информира министерот за здравство Венко Филипче. Новото олабавување на мерките е донесено врз основа на стабилизацијата...

Владина делегација оддаде почит и положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со министерката за култура Ирена Стефоска и министерот за финансии Фатмир Бесими, по повод годишнината од смртта на...

Владата го скрати полицискиот час, нема забрана за Велигден и Рамазан

Владата на денешната седница ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и донесе измени и дополнувања на мерките за заштита и спречување на ширењето на КОВИД-19, со кои од утре, 28 април (среда),...

За Велигден и Рамазан Бајрам без полициски час, ќе работат терасите на угостителски објекти

Предлог за нови рестриктивни мерки со почеток од среда, кои предвидуваат да работат само летните тераси на угостителските објекти, а полицискиот час да започне од 21 часот и да трае до 5 часот наутро,...

Шуто Оризари конечно со матичен гинеколог за околу 20.000 жени

Околу 20.000 жени во општина Шуто Оризари од денеска се обезбедени со примарна здравствена заштита после долги години, откако денеска е отворена ординацијата на матичниот гинеколог. Како што рече министерот за здравство Венко Филипче на...

Филипче: Имунизацијата се одвива добро, по Велигден продолжува со „Синофарм“, „Фајзер“ најави достава секој...

Процесот на имунизација добро се одвива во сите пунктови на територијата на цела држава, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче од ВИП Арената А1 каде се одвива имунизацијата на пратениците и собраниските служби...

Џафери се надева дека со вакцинација на пратениците Собранието ќе се врати во нормала

Како дел од критичната инфраструктура денеска во ВИП Арената А1 во Скопје со вакцината „Спутник V“ се вакцинираат пратениците од Собранието и дел од вработените во службите во законодавниот дом. Претседателот на Собранието Талат Џафери...

Вакцинацијата се одвива со добра динамика, во болниците има слободни места

Министерот за здравство д-р Венко Филипче во изјава за медиуми информираше за текот на вакцинацијата во А1 арената „Борис Трајковски“, каде во моментов се одвива вакцинација на граѓани помлади од 75 години. – Салата Борис...

Последни вести

Препорачано