Болницата „Мала Богородица“ – нов ковид центар за 100 пациенти

Постигнат е договор и обезбеден е дополнителен капацитет од 100 кревети за третман на ковид пациенти, изјави министерот за здравство д-р Венко Филипче, вечерва по состанокот со сопствениците на приватните болници на „Жан Митрев“,...

Во последното деноноќие починати се 25 лица, 1183 новозаболени и 707 оздравени пациенти

Во последните 24 часа се направени 3109 тестирања, а регистрирани се 1182 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 544 -Куманово 48 -Штип 31 -Прилеп 50 -Тетово 75 -Струга 27 -Велес 41 -Битола 28 -Охрид 38 -Кавадарци 30 -Гостивар 66 -Гевгелија 17 -Струмица 22 -Крива Паланка 8 -Радовиш 8 -Крушево 7 -Кочани...

Дури 39 починати, нови 1237 заболени од 3200 тестирања во изминатото деноноќие

Во последните 24 часа се направени 3200 тестирања, а регистрирани се 1237 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 506 -Куманово 34 -Штип 55 -Прилеп 91 -Тетово 51 -Струга 31 -Велес 67 -Битола 30 -Охрид 26 -Кавадарци 31 -Гостивар 75 -Гевгелија 23 -Струмица 38 -Крива Паланка 8 -Радовиш 11 -Крушево 12 -Кочани...

Владата прогласи кризна состојба од 30 дена

Владата на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на целата територија на земјава, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена организација од...

Иднината на образованието тема на онлајн состанокот по повод 20 Ноември – Светскиот ден...

Иднината на образованието беше тема на состанокот кој се одржа онлајн денеска по повод Светскиот ден на детето, 20 Ноември.  „Децата се непроценлив капитал на една држава и вложувањето во нив е вложување во иднината“,...

Владата ја започна постапката за прогласување кризна состојба

Од Владата информираат дека вечерва ја одржа 22-та седница со цел да ја отпочне постапката согласно препораката од Советот на безбедност за прогласување кризна состојба на целата територија на Република Северна Македонија, со цел...

Ревијата “Екран” слави 50 години!

Утре, 20 ноември , ЕКРАН ја одбележува 50 –годишнината од излегувањето на првиот број на ревијата со Сашка Петковска на насловната страница. - Заради пандемијата ја откажаа реализацијата на повеќе интересни идеи во кои требаше...

Во последното деноноќие регистрирани 1198 новозаразени и 26 починати лица

Во последното деноноќие регистрирани 1198 новозаразени на корона вирус од 3.081 тестирања. Најмногу регистрирани има во Скопје-572, Куманово-41, Дебар-1, Штип-49, Прилеп-53, Тетово-28, Струга-34, Велес-42, Битола-92, Охрид-42, Кавадарци-18, Гостивар-11, Гевгелија-3, Струмица-34, Крива Паланка-11, Радовиш-6, Крушево-6,...

Советот за безбедност предложи Владата да воведе кризна состојба

Советот за безбедност предложи Владата да воведе кризна состојба, соопшти претседателот Стево Пендаровски, по денешната седница на Советот на која беше дискутирано за состојбата со корона вирусот. Претседателот Пендаровски соопшти дека ситуацијата со коронавирусот е...

Денес рекорден број заразени со вирусот – 1406 и 21 починато лице

Во последните 24 часа се направени 3398 тестирања, а регистрирани се 1406 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 627 -Куманово 73 -Дебар 1 -Штип 37 -Прилеп 98 -Тетово 72 -Струга 17 -Велес 55 -Битола 51 -Охрид 57 -Кавадарци 40 -Гостивар 84 -Гевгелија 11 -Струмица 30 -Крива Паланка 10 -Радовиш 9 -Крушево...

Последни вести

Препорачано