вторник, јуни 18, 2024
домаШест жртви, стотина повредени во невремето кое го зафати регионот

Шест жртви, стотина повредени во невремето кое го зафати регионот

Шест лица загинаа, а стотина се повредени во невремето што во средата вечерта на 19 јули ги зафати Словенија, Хрватска, БиХ и Србија. Во Хрватска со смртта на пожарникар бројот на жртвите се искачи на четири, а едно лице загина во Блед, Словенија, како и едно во Брчко, Босна и Херцеговина, пренесува Радио Слободна Европа.

Десетици илјади луѓе останаа без струја, пренесува агенцијата Асошиејтед прес. Сремска Митровица, во северозападна Србија, воведе итни мерки, велејќи дека штетата е голема, вклучително и оштетен покрив над хируршкото крило на локалната болница. Денеска државните и локалните служби за итни случаи ги расчистуваат патиштата и ги отстрануваат остатоците од покривите, дрвјата и другите објекти. Припадниците на Одделението за вонредни состојби на МВР на Србија соопштија дека имале 201 интервенција во кои биле ангажирани 505 пожарникари-спасувачи со 203 возила и по тој повод евакуирале и спасиле 40 лица.

Четири лица загинаа во Хрватска – двајца во Загреб од паѓање дрва и двајца во Славонија, маж од паѓање на дрво и пожарникар при интервенција. Премиерот Андреј Пленковиќ на почетокот на седницата на хрватската Влада во четвртокот изрази сочувство до семејствата на загинатите во невремето и најави парична помош за настраданите. Во Загреб имало 60 повредени, од кои десет потешко, 32 повредени во Славонски Брод, 23 во Нова Градишка. Оштетени се над 2.000 згради. Невремето зафати 14 окрузи и градот Загреб. Досега се евидентирани 1.507 интервенции во кои учествувале 3.865 пожарникари со 1.604 возила, а бројките постојано се зголемуваат. Пожарникарите работат на отстранување на дрвјата, гранките и остатоците од покривот од патиштата.

Во невремето во БиХ едно лице загина во Брчко, а неколку десетици се повредени. Штети претрпеа електроенергетски објекти, деловни субјекти, земјоделски имоти и куќи и објекти. Милан Новитовиќ, директор на Управата за цивилна заштита на Република Српска (РС), за Радио Слободна Европа (РСЕ) изјави дека од невремето најмногу се погодени Бјелина и Шамац, како и околината на Бањалука, Лакташи, Градишка и Костајница и Дубица. Поради штетата на аеродромот во Бањалука, сите летови се прекинати, изјави за РСЕ портпаролката на аеродромот Санела Касаловиќ.

Според Републичкиот хидрометеоролошки завод на Србија, во наредните денови во регионот се очекуваат силни грмежи од Алпите, преку Западен Балкан и Србија до Карпатите до сабота навечер. Развојот на слични олујни облаци се движи кон северозапад, со појава на голем град и краткотрајни бурни налети на ветрови. Оттаму најавија дека со оглед на тоа што е тешко однапред да се одреди точната локација на започнување, движење и јачина на самите непогоди, еден до два часа пред тоа ќе издадат итно предупредување за грмотевици. Како што информираат, на почетокот на следната недела од северот на Африка ќе пристигне нов упад на многу топол воздух кој ќе донесе температури околу 40 степени.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ