вторник, јули 16, 2024
домаВладина делегација оддаде почит на спомен обележјата посветени на Илинден во Крушево

Владина делегација оддаде почит на спомен обележјата посветени на Илинден во Крушево

Владината делегација предводена од министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, како и министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, оддаде почит и положи свежо цвеќе на вечното почивалиште на Никола Карев, првиот претседател на Крушевската Република, во Македониумот на Гумење – Крушево.

Делегацијата оддаде почит и положи венци свежо цвеќе на историските спомен обележја посветени на Илинден во Крушево, на споменикот на Слива, кој претставува симбол на саможртвата на македонските востаници во одбраната на Крушевската Република, а присуствуваше и на Панихида којашто традиционално се организира секоја година во чест на загинатите Илинденци во црквата „Св. Никола во Крушево“.

На крај делегацијата присуствуваше на централната манифестација на Мечкин Камен и обраќањето на претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери.

Годинава, под слоганот „120 години Илинден – Огниште на татковината“, годинава, се одбележува 2ри Август- Денот на Републиката – Илинден.

Државни делегации, денешниот голем национален празник го чествуваат на повеќе локации во чест на поставувањето на темелите на нашата државност и со оддавање почит на борците за самостојна и слободна држава.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ