четврток, мај 30, 2024
домаЖивотСценаЦукеро со концерт на Антички во јули

Цукеро со концерт на Антички во јули

За прв пат во Македонија, на 25 јули, доаѓа една од најголемите италијански ѕвезди и сигурно еден од најдобрите европски вокали Цукеро, со своето best of шоу во прекрсаниот Охрид, во идеaлниот простор за таа музика- Антички театар, најави „Авалон продукција“.

Цукеро (ZUCCHERO) е артист којшто го има направено невозможното. Со карактеристичен блуз вокал, има неверојатен број и на комерцијални хитови: „Baila Morena“, „Senza Una Donna“, „Dune Mosse“ и уште многу други, а пред се`, кввалитетот на изведбата и музиката се секогаш во прв план.

-Цукеро е веројатно уникатен и по фактот дека е пејач којшто има зад себе остварено соработка со најголем број на навистина неверојатно квалитетни артисти како: Miles Davis, Eric Clapton, Ray Charles, Sting, Texas, Queen, Peter Gabriel, Mark Knopfler, John Lee Hooker, Joe Cocker, Jeff Beck, Iggy Pop, Elvis Costello, Bryan Adams, Bono Vox, BB King, 2 Cellos, Ennio Morricone, Andrea Bocelli и други. Неверојатно, но вистинито, нели? – посочува организаторот.

Концертот на Цукеро во Охрид е, освен од традиционалните спонзори на „Авалон продукција“ за оваа година, помогнат и со покровителство на општина Охрид, како и сите останати проекти што ќе ги работат таму оваа година.

Сите детали околу влезниците ќе бидат познати на 21 мај во 21 часот.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ