четврток, април 25, 2024
домаНасловнаДневникот на Ана Френк вандализиран низ библиотеките во Јапонија

Дневникот на Ана Френк вандализиран низ библиотеките во Јапонија

Повеќе од сто копии од дневникот на Ана Френк беа вандализирани во јавните библиотеки во јапонскиот главен град Токио, објавија официјални лица. Страниците се расфрлани од најмалку 265 примероци од дневникот и други книги со слична тематика, додадоа тие. Не е познато кој стои зад вандализмот. Еврејската група за човекови права повика на истрага за инцидентот.

Дневникот на Ана Франк бил напишан за време на Втората светска војна, додека таа девојка се криела од нацистите во окупираниот Амстердам. За многу Јапонци, оваа книга претставува основа на нивните знаења за холокаустот на Евреите, вели дописникот на  BBC од Токио, Руперт Вингфилд-Хејс.

Друга работа, сепак, е мистеријата на она што ги мотивира нападите. Јапонија нема историја на антисемитизам, ниту Евреите живеат таму. ”Секој книга, која се појави со назнака за Ана Франк била оштетена во нашата библиотека”, вели Тошихоро Обајаши, официјален претставник на библиотеката во соседството западно од Токио, Сугинсами.

Центарот „Симон Визентал“, глобална еврејска организација за човекови права, во изјавата вели дека е шокиран од инцидентот и ги повика властите да започнат истрага.

„Географскиот опсег на овој инцидент силно укажува на организиран обид да се уништи споменот на најпознатите од 1,5 милиони еврејски деца, кои беа убиени од нацистите во Холокаустот за време на Втората светска војна, ”, изјави шефот на Центарот Абрахам Купер.

“Ана Франк е проучувана и ценета меѓу милиони јапонци. Само луѓе исполнети со фанатизам и омраза ќе се обидат да го уништат историските зборови на храброст, надеж и љубов во лицето на наредните кризи “, вели Купер.

Книгата е делод светскиот регистар на книги во Обединетите нации за образование, наука и култура од 2009 година, Дневникот на Ана Франк е преведена на јапонски јазик во 1952 година и беше на врвот на листата на бестселери во 1953 година.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ