недела, јуни 16, 2024
домаЖивотЗдравјеНови 88 заболени од 1618 тестирања, петмина починати, 135 оздравени од Ковид-19

Нови 88 заболени од 1618 тестирања, петмина починати, 135 оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1618 тестирања, соопшти министерството за здравство, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 45
-Куманово 4
-Штип 1
-Прилеп 7
-Тетово 6
-Струга 3
-Битола 2
-Охрид 3
-Гостивар 1
-Струмица 7
-Крива Паланка 2
-Кочани 3
-Македонски Брод 1
-Виница 1
-Кичево 2
Починати се 5 лица, пациент од Тетово (53г), од Гостивар (60г), од Прилеп (57г), од Струга (60г) и еден пациент од Битола (60г).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 135 оздравени пациенти од:
-Скопје 42
-Куманово 17
-Штип 7
-Прилеп 16
-Тетово 10
-Велес 1
-Битола 2
-Охрид 4
-Гостивар 10
-Гевгелија 4
-Крива Паланка 5
-Радовиш 2
-Кочани 4
-Пробиштип 2
-Пехчево 2
-Кратово 1
-Свети Николе 2
-Кичево 3
-Ресен 1
Досега во земјата се направени вкупно 177.635 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16867, бројката на оздравени пациенти е 14084, на починати е 705, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2078. А.Р.
МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ