четврток, мај 30, 2024
домаСе урна авион во Катманду, непознат бројот на жртвите

Се урна авион во Катманду, непознат бројот на жртвите

Како што пренесува Mail Online во тек е спасувачка операција на запалениот авион кој пред малку слетувајќи на меѓународниот аеродром во Катманду, Тибет ја утнал пистата и се запалил.

Авионото кој летал од Дака, Бангладеш, за Катманду слетувајќи на меѓународниот аеродром Трибухван во главниот град на Тибет, ја промашил пистата, по штопаднал и се запалил.

Локалните медиуми известуваат дека несреќата можеби била предизвикана од техничка грешка во авионот за време на слетувањето.

Фотографиите објавени на социјалните медиуми од страна на сведоците покажуваат дека авионот е целосно уништен во блиското поле.

https://twitter.com/amritna/status/973126452429418497/photo/1

 

Авионот е, наводно, Бомбардиер  Q-400 способен да пренесува 78 патници, но се уште не е познато колку патници биле во авионот за време на несреќата.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ