вторник, јули 23, 2019

Ревизија на Лозанскиот договор ќе ја погоди и Бугарија?!

Ердоган уште еднаш побара дел од Бугарија, а политичарите молчат на ваквото срамно барање - се реакциите од соседна Бугарија, на барањето на Ердоган...

Растат тензиите на Косово: Србите тргнаа да формираат својот ентитет

По одлуката на членовите на Српската листа да ја напуштат косовската влада и сами да формираат Заедница на српски општини, може да дојде до...

Пред крајот на Хаг уште еден фатален крај

По 13 години Судот во Хаг денеска требаше да изрече конечна и полномошна пресуда на шестте политички и воени лидери на босанските Хрвати за...

Амбасадата на САД на Косово предупреди за можни терористички напади

Американската амбасада во Приштина издаде предупредување до граѓаните на САД за зголемената закана од терористички напади во Косово, особено за време на велигденските празници. Во...

Страшно невреме го погоди Шибеник: Загина маж, искршени автомобили и кровови

 Службите за итни случаи имаа повеќе од 20 интервенции за отстранување на паднатите дрвја и други препреки во Шибеник по големата бура што ја...

Се урна воен авион во Србија, загина еден пилот

Српски воен авион „супер галеб Г-4“ се урна утринава, пишува "Блиц". Несреќата се случила околу 9.30 часот во близина на излезот од Ковачица, место...

Обилни врнежи и поплави во Грција, евакуирани туристи

Бура, дожд и поплави погодија бројни летувалишта во Грција, а најмногу проблеми има на Ситонија каде се проплавени куќи и одделни патишта, објави пожарната...

За Први Мај протест во Загреб: За реформи, за Луѓе!

На први Мај, на Меѓународниот ден на трудот во Загреб се најавува протест. Млади луѓе, делејќи флаери низ загрепските улици го најавуваат масовниот Првомајски...

Регионот окован во снег и мраз, температурите во минус низ Европа

Арктичка зима со температури во минус и силни ветрови, ги окова земјите од регионот, сообраќајот е отежнат на сите патни правци, некаде во прекин,...

Поплави близу Атина, загинаа пет лица

Во поплавите кои ги предизвикаа поројни дождови на подрачјето на Мандра, Неа Перамос и Мегара во близина на грчката престолнина Атина, пет лица загинаа,...

Последни вести

Препорачано