Нови мерки на Јадранот по зголемениот број заразени: Забрана за собирање...

Од понеделник, на Јадранот ќе се применуваат нови построги мерки против ширење на коронавирусот. Иако првично се сметаше дека новите правила ќе бидат воведени...

Привремена забрана за работа на дискотеки и клубови во Црна Гора?

Поради непочитување на епидемиолошките мерки во Црна Гора и растот на бројот на новоинфицирани од денес до понеделник, 2 август, надлежните ќе воведат привремена...

Вакцинирани помалку од третина европјани, Делта сојот владее на континентот

Помалку од една третина од целата популација во Европа, вклучително и Русија, е целосно вакцинирана против КОВИД-19, изјави денеска директорот на СЗО за регионот...

Земјотрес со јачина од 5,7 степени го потресе југоистокот на Егејско...

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала ја потресе грчката островска група Додеканези на југоистокот од Егејско Море, соопшти грчкиот институт за...

Во Хрватска потврдено присуство на индискиот вид на корона вирус 

Присуството на индискиот вид на корона вирус е потврдено во Хрватска, соопшти денеска Ивана Пем Новосел од Хрватскиот институт за јавно здравје. Таа во емисијата „Студио...

Европската комисија и Австрија обезбедуваат вакцини за Западен Балкан

Денеска Европската комисија и Австрија објавија склучување на договор за испорака на вакцини против ковид-19 за регионот на Западен Балкан. Набавката на 651.000 дози вакцина...

Динко Грухоњиќ: Белград никогаш не се помири со независноста на Црна...

Последниве денови, па и недели, немирите во Црна Гора ескалираа викендов, а кои се насочени против владините планови за измена на регулативата поврзана со...

Бразилскиот сој на корона вирусот веројатно пристигна во Србија и е...

Директорката на ковид болницата во Батајница, Татјана Аџиќ Вукичевиќ, утрово за РТС изјавила дека има индиции дека бразилскиот сој на корона вирусот пристигнал и...

Приведени десет турски адмирали во пензија зашто се против изградба на...

Турските власти привеле десет пензионирани адмирали, поради поддршка на отворено писмо во кое се критикува изградбата на каналот, проект за кој се залага претседателот...

Борел со честитки за новата претседателка на Косово

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел и го честиташе изборот на Вјоса Османи за претседателка на Косово и повика...

Последни вести

Препорачано