четврток, април 25, 2024
домаКујнаЏина Хаспел изгласана за нов директор на ЦИА

Џина Хаспел изгласана за нов директор на ЦИА

Американскиот Сенат ја потврди Џина Хаспел за нов шеф на Централната разузнавачка служба (ЦИА), и покрај нејзината контроверзна улога во програмата на судењето на затворениците по нападите на 11 септември 2001 година на САД. Поранешниот шеф на ЦИА, Мајк Помпео, е назначен за државен секретар, потсетува „Би-Би-Си“.

Потврдата на Џина Хаспел следеше по судирот меѓу сенаторите во врска со техниките на тортура на затворениците на ЦИА по нападите на 11 септември, вклучувајќи симулација на давење. Хаспел управуваше со тајниот затвор на ЦИА во Тајланд, во кој осомничени терористи беа подложувани на тортура, пишува „Би-Би-Си“.

Сенаторот републиканец Џон Мекејн, кој беше мачен за време на петгодишното заробеништво во затвор во Виетнам, претходно се спротивстави на назначувањето на Хаспел, предложена од претседателот Доналд Трамп.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ