понеделник, јуни 17, 2024
домаОдбележување на Денот на канадскиот филм со проекција на „Трчај, жено, трчај“...

Одбележување на Денот на канадскиот филм со проекција на „Трчај, жено, трчај“ во Кинотека

По повод Денот на канадскиот филм – Амбасадата на Канада и Кинотеката на Р.С.Македонија организираат премиерна проекција на канадскиот филм „ТРЧАЈ, ЖЕНО, ТРЧАЈ“ од Зои Ли Хопкинс соДакота Реј Хеберт, Асивак Костачин, Џејли Вулф, Лорне Кардинал, Бредон Кларк, Гери Фарм. Настанот ќе се одржи во Кинотеката  на 4 мај, 2022 во 20 часот.  

По две години „онлајн“ презентации, деветото издание на Денот на канадскиот филм организирано од REEL CANADA ќе опфати физички проекции на 600 локации во Канада и во повеќе од 35 земји низ светот, вклучувајќи ја и Македонија.

Генералниот гувернер на Канада, нејзината екселенција Мари Симон, е почесен покровител на годинешното издание на Денот на канадскиот филм. Нејзиното официјално видео-обраќање ќе биде прикажувано пред секоја проекција оваа година. Фокусот за 2022: „Славење на домородните гласови“, презентиран во соработка со „имагинеНАТИВЕ Филм“ и „Медиа Артс Фестивал“, се фокусира на филмови од режисери од индијанско потекло/корени – од разни нации ширум Канада.

„ТРЧАЈ, ЖЕНО, ТРЧАЈ“ е магичен „анти-ром ком“ за Бек (Хеберт), ожалостена самохрана мајка која ја изгубила страста за животот и нејзиниот Мохаве-јазик по смртта на нејзината мајка. Бек завршува во болница каде се буди од шеќерна кома и го сретнува духот на легендарниот „Маратонец на шест нации“. Наместо да смогне сили и да преземе контрола над сопствениот живот, Бек бега од проблемите и се отуѓува од семејството. Сама и напуштена Бек мора да ги придобие. Конечно го послушува нејзиниот духовен водач, кој ја поттикнува, исмева и на крајот ја инспирира да стане тркач. Бек учи да трча, но уште поважно учи да биде благодарна за животот. Со секоја трка ѝ оддава почит на земјата и нејзиното семејство, што повторно ѝ ја буди желбата да го научи нејзиниот јазик.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ