петок, мај 24, 2024
домаКујнаРистановски најдобар актер на „Вршачка театарска есен“

Ристановски најдобар актер на „Вршачка театарска есен“

На 25. Меѓународен театарски фестивал на класици „Вршачка театарска есен“, Р. Србија, актерот Никола Ристановски ја доби наградата најдобар актер за улогата Иванов во истомената претстава, продуцирана од Народно позориште Белград.

Стручното жири, во состав: Слободан Савиќ/претседател на жирито и театарски критичар, Душан Белача/писател и театарскиот режисер Александар Швабиќ, едногласно ја донесе одлуката наградата за најдобар актер да се додели на Никола Ристановски.

Ова е 48 награда за Ристановски, актер кој неуморно и маестрално ја реализира секоја театарска, сериска и филмска улога. 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ