четврток, април 25, 2024
домаТрамп го испровоцира Хамас

Трамп го испровоцира Хамас

Пресметките меѓу Палестинците и Израелците продолжуваат откако муслиманската милитантна група Хамас минатата ноќ отвори ракета во градот Зедерот на југот на земјата. Израелските сили реагираа со воздушни напади.

По одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп Ерусалим да го признае за главен град на Израел, нередите меѓу Палестинците и Израелците никако да  запрат. Според инфромациите кои ги лиферуваше палестинското Министерство за здравство, двајца Палестинци загинаа во судирите, а 1100 се повредени. Израелските медиуми објавија дека ракетата не експлодирала и дека никој не е повреден. Ова е третата ракета што Хамас ја исфрли од средата, кога американскиот претседател Доналд Трамп објави дека го признава Ерусалим како главен град на Израел.

По испалување на проектилите од страна на Палестинците, Израел одговори со воздушни напади. Во конфликтот, двајца Палестинци се убиени, а десетици повредени. Ракетата беше исфрлена од појасот Газа до израелскиот град Здерот, по што Израел бомбардираше воен штаб и уништи складиште за оружје, објави агенцијата. Најмалку 25 лица беа повредени во нападот, објави агенцијата, цитирајќи изјави од сведокот и палестинското Министерство за здравство тврдејќи дека тој бил меѓу повредените и шест деца.

Израелските војници го застрелаа Махмуд ал Масри (30) источно од Кан-Џун, додека учествуваше на протест во близина на оградата што ја дели израелската територија од палестинска територија. Вториот Палестинец, на возраст од 54 години, беше убиен во судирите, а неговата смрт беше објавена во петокот вечер.

Израелската армија соопшти дека стотици Палестинци вршеа воспалени автомобилски гуми и фрлајќи камења врз војниците преку границата.

– За време на немирите, војниците на израелската армија селективно убија двајца главни поттикнувачи, а резултатите беа потврдени, соопштиja од војската.

Се очекува “Денот на гневот”, повикан од муслиманските лидери за еднострано признавање на Ерусалим да биде агресивен и полн со инциденти. Протестите за поддршка беа одржани вчера на Блискиот Исток и во муслиманските земји во светот.

По повод одлуката на Трампа вчера беше одржана вонредна седница на Советот за безбедност на ОН, изразувајќи загриженост во врска со опасноста од ескалација на насилството. Во Советот за безбедност, европските претставници изјавија дека одлуката на САД не е во согласност со резолуциите.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ