Уште еден италијански град воведува туристичка такса!

0
59

Венеција не е единствениот италијански град кој воведува влезница за туристите. Уште една туристичка атракција, езероto Комо, сака да воведе дневен надомест за посетителите.

Езерото Комо е блескаво, гламурозно и преполно со туристи. Тоа е трето по големина езеро во Италија, чии брегови годишно ги посетуваат дури 1,4 милиони посетители.

Бројот на туристите се покажа како огромен за жариштето во северна Италија, а еден град сега размислува да воведе туристичка такса.

Градоначалникот на Комо, Алесандро Рапинезе, вели дека размислува за дневни карти во венецијански стил со предлози кои би можеле да стапат на сила наскоро. Рапинезе го критикуваше масовниот туризам на езерото Комо, велејќи дека „тешко е да се биде градоначалник кога се бориш против туризмот“.

„Веќе разговараме за идејата за воведување туристичка такса. „Револуциите започнуваат со конкретни мерки и ние сме подготвени за овој долг пат“, изјави тој за британски „Тајмс“.

Таксата ќе важи за дневните посетители на градот Комо, а градоначалникот не даде дополнителни детали за тоа колкава ќе биде таксата, кој ќе треба да ја плати и кога ќе стапи на сила.

Ако се користи моделот на Венеција, таксата ќе важи за дневните патници (не за оние кои резервирале ноќевање во градот) и може да се наплаќа само во „денови за одмор“, како што се викендите и државните празници.

Туризам „Удри и бегај“

Како и во Венеција, туризмот „удри и трчај“ стана цел на кампањи против масовниот туризам.
„Не знам што се случи по Ковид епидемијата, но веќе немаме доволно квадратни метри за сите туристи кои пристигнуваат за време на викендите“, изјави за локалниот печат Северино Бери, претседател на хотелската асоцијација во градот Леко на езерото.

Минатата недела имаше извештаи за невообичаени редици за фериботи кои го преминаа езерото и луѓе кои се тетераа на железничката станица Комо поради пренатрупаност.

„Дневните патници носат малку во однос на приходите“, додаде Бери. „Всушност, сè што носат е море од ѓубре и нарушување на нормалното функционирање“.

Тој, исто така, рече дека стравува дека посетителите кои трошат значително повеќе пари за престој во хотел – кои обезбедуваат работа и приход за локалните жители – ќе ја напуштат областа.

Езерото Комо се бори против прекумерниот туризам

Шик Лејк веќе неколку години се бори со се поголемиот број туристи. Толпата се зголеми откако неколку познати личности, вклучително и Џорџ Клуни, купија имоти од повеќе милиони евра покрај брегот, а езерото беше позадина за филмовите како „Казино Ројал“ и „Куќата на Гучи“.

„Минатата година го посетив езерото Комо и реков дека никогаш нема да се вратам. Стандардите паднаа. Рестораните беа разочарувачки во однос на квалитетот и цената. Премногу луѓе за да уживаат во било што во ова одморалиште“, напиша еден посетител на X.
Минатото лето, замок покрај езеро што се појави во филмовите за Џејмс Бонд и „Војна на ѕвездите“ беше принуден да ги ограничи посетителите. Вилата дел Балбијанело го намали дневниот број на туристи од 2.000 на максимум 1.200 со цел да се заштити историскиот локалитет.

Италијанскиот фонд за животна средина (ФАИ), кој управува со имотот, ја нарече „драстична одлука“, но неопходна за да се спротивстави на ефектот на „вишокот туризам кој има зголемено влијание врз езерото Комо“.

Исто така, бројот на куќи за одмор и приватни куќи за изнајмување е зголемен за 673 отсто од 2016 година.

Подготтви:Н.А.