ТАЊА СТОИЛКОВСКА: Плетам во тишина, на мојот поетски разбој!

Поезија, сликање, пеење е уметничкиот свет на госпоѓа Трајанка Тања Стоилковска од Скопје. Можеби навидум изгледа само како една секојдневна мултиталентирана уметница, поетеса, сликарка,...

Протестите го одбележаа Берлинале

Наш специјален известувач Сунчица Уневска Берлинале годинава го одбележаа протестите, дотолку што според многумина добија поголемо внимание од самите филмови. Но, факт е дека таква...

“АЈГА” И АНА СПАСОВСКА: Иво Погорелиќ за прв пат ќе настапи со македонски оркестар!

Голема уметничка привилегија ќе биде доаѓањето на славниот Иво Погорелиќ во Скопје, каде на 22 април ќе одржи концерт со камерниот состав "АЈГА", кои...

Отворањето на Берлинале во знакот на Украина

Наш специјален известувач Сунчица Уневска Годинешното 73. Берлинале започна како и што се очекуваше – целосно во знакот на Украина. Откако организаторите на фестивалот само...

ДИЛЕК РЕЏЕП: Будењето на борбената страна во себе, ја мотивира уметницата да брилира!

Пијанистката и професорка во средното музичко училиште МБУЦ "Илија Николовски Луј", госпоѓа Дилек Реџеп, е урнек на жена која знае кога треба да...

Славниот пијанист Иво Погорелиќ за првпат во Скопје

Од денес на официјалната страница на Маестро Иво Погорелиќ, покрај Рим, Париз, Берлин, Минхен и уште многу други престижни музички центри во кои настапува...

Традиционално и оваа година директорката Поповиќ го покани претседателот Пендаровски да го отвори...

Директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ денеска оствари работна средба со Претседателот на државата Стево Пендаровски на која, официјално и оваа година, го...

Организаторот СЏФ го откажува годинешното издание на ОФФест

Бидејќи доделените милион денари за ОФФест на Годишниот конкурс за проекти од национален интерес во културата, скратени за половина од минатогодишната сума, не овозможуваат...

НИКОЛА Т. КАЛАЈЏИСКИ: Филмот “Јанѕа”, преку приказната за Блаже Конески, се обидува да нѐ...

Најзначајната фигура на македонскиот 20 век, Блаже Конески, ќе го видиме претставен во новиот филм "Јанѕа" на авторот Никола Т. Калајџиски. *Многу пријатно ме изненади...

„Гајрет“ – концерт на Филхармонија со солисти од Македонија, Турција и Либан

Овој четврток, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Гајрет“ на кој како солисти ќе настапат македонската перкусионистка Мојца Седеу и гостите...

Последни вести

Препорачано