„Има нека тајна веза – made in Sarajevo” во изведба на Македонската Филхармонија

На 04 март во Филхармонија – Скопје со почеток од 20ч часот во изведба на Македонската Филхармонија ќе биде претставен уникатниот балкански проект “Има...

МТФ „Војдан Чернодрински“ – Прилеп објавува повик за комисија за избор на необјавен македонски...

Врз основа на конкурсот за откуп на необјавен и непоставуван македонски драмски текст, објавен од страна на Министерството за култура, МТФ „Војдан Чернодрински“ –...

ФОТОГАЛЕРИЈА: “Палјачи” како вистински мјузикл!

Весело, шарено, разиграно, како прекрасен спој на барок и модерното време, фантастични изведувачи и фантастични костими- како мјузикл. Така изгледаше изведбата на драматичната опера...

Костадиновска-Стојчевска на Зимска школа за македонски јазик: Создаваме трајни врски на македонистиката низ светот

„Да се има 40 нови пријатели од 17 земји, од четири континенти, кои го сакаат вашиот јазик, кои избрале од повеќе од 7000 јазици...

80 години од раѓањето на Кирил Ценевски: Портретот на Кирил Ценевски поставен во кинотечната...

Посетителите на Кинотеката секогаш ги „пречекува“ своевидна „Куќа на славните“ – ѕидот на кој се поставени фото-портретите на доајените на македонската кинематографија. По повод...

Костадиновска-Стојчевска: Низ дебата и дијалог до нов Закон за употребата на македонскиот јазик

-Со оваа конструктивна дебата сите заедно се приближуваме до идниот Закон за употребата на македонскиот јазик кој ќе придонесе кон подигањето на јазичната култура,...

Концерт на Филхармонија со виолинистот Александар Иванов

Овој четврток, со почеток во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Лезет“ на кој како солист ќе настапи младиот...

ЗЕМАМ ЗБОР: Мендо Димовски

Во оваа рубрика, збор даваме на интересни пишувани идеи, визии на автори. Во оваа прилика, споделуваме една песна од поетот Мендо Димовски. Митска убавина Одамна омаен...

Театар Комедија в петок ќе ја дочека публиката со обновена енергија и со подобрени...

Со обновена креативна енергија на ансамблот и со подобрени услови за работа, в петок на 27 јануари, Театар Комедија ќе ја крене завесата за...

Втор концерт на „Guitar school band“

Учениците од школата за гитара уште еднаш заеднички ќе се претстават со изведби на познати странски и домашни нумери на вториот концерт кој ќе...

Последни вести

Препорачано