вторник, јуни 18, 2024
домаЖивотЗдравјеИстражување: Зашeќерените овошни сокови се опасни за здравјето

Истражување: Зашeќерените овошни сокови се опасни за здравјето

Резултатите од истражувањето потврдуваат колку е важно да се контролира внесот на шеќер во организмот, а студијата се однесува само на напитоци, бидејќи во храната, освен шеќер, постојат масти и протеини кои го забрзуваат метаболизмот

Кај оние кои секојдневно пијат повеќе од 6,8 децилитри благи напитоци, ризикот од смрт од срцеви и други болести е двојно поголем од оние кои дневно, просечно, пијат помалку од 3,4 децилитра.

Зашеќерените овошни сокови во поголеми количества се опасни за срцето и значително го зголемуваат ризикот од смрт од срцеви и други заболувања, објавија американски научници, пренесува весникот „Medicalexpress“. Научниците следеле 18 илјади испитаници во текот на шест години, а резултатите од своето истражување беа презентирани на конференцијата на американската кардиолошка организација (American Heart Association).
Научниците заклучија дека резултатите од истражувањето се однесуваат само на пијалоци, а не и на јадења со висок процент на шеќер. Имено, како што наведува, очигледно е дека поради недостаток на хранливи материи во слатките пијалаци, нивното користење води до „внес на шеќер“, којшто треба да го апсорбира, додека во исхраната, постојат масти и протеини кои го забрзуваат метаболизмот.

7 знаци дека сте претерале со шеќер:

1. Неодолива потреба за слатки

Шеќерот може да предизвика зависност, постојаното јадење води до поврзана реакција и постојана желба за благо.

2. Недостаток на енергија и постојан умор

Храна заситена со шеќер привремено го зголемува нивото на енергија во телото, но по овој краток временски период доаѓа до уште поголемо, и тоа многу брзо, паѓа нивото и на енергија и на шеќер. Тоа е главната причина зошто луѓето се чувствуваат преморено и безживотно.

3. Дебелеење

Шеќерот нема во себе влакна или протеини и поради тоа не влијае на чувството на ситост. Што повеќе шеќер јадеме, повеќе калории добиваме, но многу малку енергија. Исто така, сеактивира инсулинот кој пренесува шеќер во органите за да се искористи за производство на енергија.

Една од последиците од преголем внес на шеќер е да му испрати порака дека треба да се произведе дополнителен инсулин, што со текот на времето може да предизвика инсулинска реактивност. Во таква ситуација, телото не може да реагира на нормални количества на инсулин, а шеќерот не може да се користи како што треба.

Отпорноста на инсулин е поврзана со преоптоварување на гуштерите, директни последици се дебелеење, преголема и дијабетес.

4. Честе настинки или грип

Преголема количина на шеќер во исхраната го слабее имунитетот и неговата способност да се бори против течности, вируси, грип и хронични болести. Во моментот кога човекот го намалува внесот на шеќер во организмот, го намалува и ризикот од наведените болести.

5. Промена на вкус на слатко

Премногу шеќер има негативен ефект врз вкусот и ја зголемува толеранцијата на шеќер. Тоа значи дека со тек на време луѓето ќе имаат потреба да јадат сè послатко и послатко за да имаат ист вкус на истата сладост.

6. Ментален замор

Ова е еден од најзначајните симптоми на ниско ниво на шеќер. Внесувањето на големи количини на шеќер во организмот брзо го зголемува шеќерот во крвта и по кратко време брзо се намалува. Експертите тврдат дека неправилната контрола на шеќерот во крвта го зголемува ризикот од когнитивни проблеми.

7. Проблеми со кожа, нозе и подочњаци

Шеќер во телото има воспалителни својства, предизвикува акни, екцеми, розацеја и пресува или премрсна кожа. Со намалување на количеството на шеќер во исхрана кожата ќе се регенерира брзо и ќе стане чиста и мека.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ