четврток, мај 30, 2024
домаЖивотЗдравјеМагнезиумот ја чува рамнотежата помеѓу телото и умот

Магнезиумот ја чува рамнотежата помеѓу телото и умот

Во исхраната не треба да се игнорира интегралниот леб, гравот, зелениот зеленчук како кељ, спанаќ и блитва. По присуството на магнезиум се познати и семките од тиква и сончоглед, бадемите, оревите, меленото ленено семе, сусамот. Овие намирници претставуваат ризница на магнезиум, минерал неопходен за оптимална работа на организмот, особено срцето, мускулите и нервите. Во организмот, инаку, не се создава, а поради погрешна исхрана често го нема во доволни количини.

На ова треба да се обрне внимание, бидејќи поради долготраен стрес, загадување на животната средина, прекумерни количини на никотин и алкохол, а во летните жештини поради потење, доаѓа до негова голема потрошувачка. Последиците од дефицитот се нервоза и раздразливост, а ноќе грчеви во листовите кои го нарушуваат сонот. Практично, целокупната состојба на умот и телото се исфрла од рамнотежа при недостаток на магнезиум.

Ако се покаже дека овој начин на исхрана не е доволен за да ги обезбеди потребните количества на магнезиум, треба да се земаат и таблети во консултација со докторот.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ