четврток, мај 30, 2024
домаНасловнаПродажбата на медиуми ја зајакнува контролата на Ердоган врз новинарите

Продажбата на медиуми ја зајакнува контролата на Ердоган врз новинарите

Турската компанија „Доган холдинг“ во четвртокот потврди дека почнала преговори со „Демирорен Холдинг“ околу продажбата на својот 890 милиони долари вреден медиумски огранок, а договорот се гледа како понатамошно зацврстување на медиумската поддршка за претседателот Таип Ердоган.
Акциите на „Доган холдинг“ и нејзиниот новинарски огранок „Хуријет Газетечилик“ се зголемуваат веќе втор ден по ред. Службеник од „Демирорен“, компанија за која се верува дека е сојузник на Ердоган, во средата откри за Ројтерс дека таа ќе ги купи медиумите на Доган.
Овој договор на „Демирорен“ кој веќе е сопственик на неколку провладини весници, ќе му даде контрола над неколку истакнати медиумски компании, вклучувајќи ги весниците „Хуријет“ и телевизијата „Си-ен-ен Турк“.
„Доган холдинг“ и нејзиниот основач Ајдин Доган веќе долго време се сметаат за дел од турскиот секуларен естаблишмент. Ердоган во неколку наврати ја обвини компанијата дека е пристрасна против неговата исламистичка партија АК, кое таа го отфрли.
Корпорацијата во 2009 година доби 2,5 милијарди долари казна за неплатени даноци, а противниците на владата тоа го видоа како на обид за замолчување на критичарите на Ердоган. Ајдин Доган поради тоа беше принуден на „Демирорен“ да му ги продаде весниците „Милиет“ и „Ватан“ кои оттогаш зазедоа силен провладин став.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ