четврток, мај 30, 2024
домаЖивотЗдравјеСамо 3 урми на ден прават чуда за вашето тело

Само 3 урми на ден прават чуда за вашето тело

Ако сакате да направите нешто добро за вашето тело и здравје, воведете во вашето дневно мени само три парчиња урми. Само три урми дневно може да направат чуда за вашето тело, а ова се само некои од придобивките што ќе ги имате.
Тие се многу хранливи
Урмите се богати со бакар, влакна, магнезиум, калиум, манган и витамин Б6.
Корисен ефект врз дигестивниот тракт
Ако страдате од затвор, дијареа или некои други дигестивни проблеми, се што ви треба се урми. Бидејќи тие содржат растителни влакна ја спречуваат појавата на рак на дебелото црево, а се одличен лек и за хемороиди.
Намалуваат болка
Влијаат врз намалување на осип и отоци, бидејќи се богати со магнезиум, пишува „speakingtree.in“. Според истражувањата, магнезиумот во урмите го намалува артериското воспаление и ја намалува можноста за кардиоваскуларни болести и Алцхајмеровата болест, артритис, и слично.
За здрава бременост
Можете да ги подготвите урмите навечер и да ги изедете наутро на празен стомак.
Според истражувањата, жените кои јаделе урми во последните 4 недели од бременоста имале многу полесно породување и помалку породилни болки.
Природен лек за висок притисок
Бидејќи содржат магнезиум, тие се одлични за намалување на крвниот притисок и со тоа на ризикот од мозочен удар.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ