понеделник, јуни 17, 2024
домаВо Лондон започнува дводневното рочиште за екстрадицијата на Асанж во САД

Во Лондон започнува дводневното рочиште за екстрадицијата на Асанж во САД

Во Лондон започнува дводневното рочиште за екстрадицијата на основачот на Викиликс Џулијан Асанж во САД. Како што е најавено, американската влада ќе поднесе жалба на одлуката на британскиот судија да не го екстрадира Асанж.

Вашингтон побара екстрадиција на Асанж поради „неговата улога“ во едно од најголемите протекувања на доверливи информации во историјата. Тој е обвинет дека загрозил многу животи со објавување на доверливи американски воени досиеја и дипломатски депеши.

Тој помина девет години во затвор или самоизолација во Британија. А.Р.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ