среда, мај 29, 2024
домаЖивот7 Работи што мора да ги правите секој ден на патот кон...

7 Работи што мора да ги правите секој ден на патот кон трансформација на вашето тело

Ако одлучивте да одите на целосна трансформација со помош на NuMe оброците, меѓу другото мора да се земе во предвид фактот дека секоја промена бара напор и дека треба да се почитуваат одредени работи, ако сакате да постигнете долгорочен успех, а не само на краток рок. Ви претставуваме 7 работи што треба да ги правите секој ден, ако сакате да направите промени што секогаш сте ги сакале и да се ослободите од вишокот килограми засекогаш. ПроФит МК во соработка со ТЕХТ.МК и НАШЕ БЕБЕ ќе ви помогнат со серија текстови посветени на оваа проблематика. Следете не...

Ако одлучивте да одите на целосна трансформација со помош на NuMe оброците, меѓу другото мора да се земе во предвид фактот дека секоја промена бара напор и дека треба да се почитуваат одредени работи, ако сакате да постигнете долгорочен успех, а не само на краток рок. Ви претставуваме 7 работи што треба да ги правите секој ден, ако сакате да направите промени што секогаш сте ги сакале и да се ослободите од вишокот килограми засекогаш. ПроФит МК во соработка со ТЕХТ.МК и НАШЕ БЕБЕ ќе ви помогнат со серија текстови посветени на оваа проблематика. Следете не…

Ако мислите дека со практикување на работите што ви ги препорчува  за само четири недели од прекумерна дебелина ќе дојдете до совршена линија, за жал, морам да ви кажам дека нема да се случи тоа. Ова се едноставни работи наменети за постепени, но остварливи промени. Се разбира, суштината на концептот е да се промени начинот на живот, за да се стане најдобрата верзија на себе. Но, не само за неколку дена, туку и за цел живот. Затоа, постигнуваме долгорочен успех. Со практикување неколку едноставни навики, вишокот килограми сам ќе го “остави” вашето тело. Со текот на времето. Не е неопходно да ги задржите сите овие промени, туку да ги одберете оние што најдобро ќе ви одговараат.

1. Планирајте ги оброците

Ова е веројатно врвот број 1 што треба да го вежбате ако сакате да изгубите на тежина. Прво, користете калкулатор за калории за да одредите со колку калории треба да ја одржите вашата тековна тежина. И сега, ако сакате да изгубите половина килограм неделно, ќе треба да ја намалите потрошувачката на 500 калории дневно за да ја постигнете таа цел. Повеќе од половина килограми неделно не е препорачливо, што е околу 25 килограми годишно. Како да се дистрибуираат калориите е целосно зависно од секој поединец. Можете да експериментирате и да ја пронајдете најдобрата опција. Планирајте го секој оброк посебно, по неколку дена ќе се навикнете на него и тоа ќе ви станете рутина. Имајте доверба во самите себе!

2. Планирајте здрава храна

Исто како што планирате оброци, треба да ги планирате своите оброци. Наместо  закуски и слатки што се секогаш достапни и секогаш ви се при, и кога сте навистина гладни, на патот кон успехот е неопходно, да имате план и здрава ужина помеѓу оброците. Овошјето, зеленчукот, јогуртот, сувото овошје и слични закуски секогаш се добар избор. Но, понекогаш земете некоја „нездрава“ храна како “награда” за вашиот успех, така што полесно ќе го продолжите здравиот ритам. Имајте во предвид дека со еден ден што ќе го “убиете” новиот начин на исхрана, нема да ги уништите резултатите од сите други шест дена од неделата.

3. Барајте алтернативи со помалку маснотии

Изберете ја вашата омилена храна покрај Nume и побарајте “помалку масно” решение за неа. Обичен хамбургер може да се замени со соја плескавица која исто така е одлична. Ако сакате помфрит без виновна совест, подгответе го во рерна. Наместо ладно пилешко, ќе ви се даде печено месо и користете млечни производи со помалку маснотии. Мастите не треба да се напуштаат, бидејќи некои видови маснотии имаат добар ефект врз нашето тело, важно е само да се намали нивната потрошувачка.

4. Јадете полека и почекајте 20 минути

Ако јадеме брзо тогаш јадеме поголема количина на храна. До нашиот мозок стасува информацијата дека сме сити околу 20 минути откако ќе се најадеме. Па затоа е подобро да се јаде полека и така за помалку од дваесет минути ќе изедеме помалку храна. Ако сте уште малку гладни и сакате да јадете нешто друго, почекајте 20 минути и гладта веројатно ќе исчезне.

5. Размислувајте на долг рок

Вишокот тежина нема да исчезне преку ноќ. Се разбира, ова може да се случи, но верувајте дека се што поминуваа брзо, брзо се врача. А, она што вие сигурно го посакувате е килограмите постепено  да исчезнуваат и да не се враќаат. Половина килограм неделно е изводливо, но исто така и долгорочно . Главната работа не е брзо губење на тежината, туку одржување на посакуваната телесна тежина по губењето на вишокот килограми. А со производите NuMe, тоа е лесно изводливо. Само треба да се проба!

6. Престанете да ги пиете калориите

Калориите во различни сокови, кафе, чај, алкохол и други пијалоци се многу подмолни, бидејќи не се знае точната сума на калории во дозата на течности. Наместо да пиете нешто друго, пијте вода. Многу, цел ден. Исто така, водата обезбедува чувство на ситост без единечна калорија. Водата е одличен пијалок достапен во секој дом.

7. Вежбајте најмалку 30 минути (2x неделно)

Ако вежбате, ќе се чувствувате подобро и сигурно поздраво. Започнете полека, 5 минути ќе биде доволно, а потоа по неколку дена да продолжите со вежбата најмалку уште 2 минути. Важно е да одите, како и да продолжите.

Доколку се одлучите да се трансформирате, верувајте во себе и можете да го направите сето ова. Најтешко е во првите три дена, по што ќе ви станува подобро секој нареден ден. Ако помислиме … Што значат три дена во споредба со многуте години што се пред вас? Поставете си цел и почнете…Производите NuMe, заедно со планот за исхрана и трансформација чекаат на вас.

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ