понеделник, мај 20, 2024
домаДевет мртви, 16 повредени во Торонто

Девет мртви, 16 повредени во Торонто

Како што објави CNN, девет лица загинаа, а 16 се повредени во инцидентот кога бело комбе газеше се пред себе во Торонто.
Инцидентот се случи во 13.30 по локално време во фрекфентниот дел од Торонто, на околу 30 километри од центарот на градот  каде што министрите за надворешни работи на Г-7 најразвиени земји одржуваа состанок.

Еден очевидец рече дека возачот очигледно намерно газел луѓе.
“Луѓето извикуваа:” Запрете го автомобилот! “, Но тој продолжи да се движи и згази неколку луѓе, од кои тројца останаа неподвижни”, рече сведокот.

Другиот сведок изјави дека возачот газел сè што му се нашло на патот – луѓе, хидранти, поштенски сандачиња …

“Видов најмалку шест или седум лица како летаат со воздух, како во моментот да ги уби”, изјави друг сведок за Сити Њуз Торонто.

Возачот откако изгазил луѓе избегал од местото на инцидентот, но бил уапсен многу брзо. На социјални мрежи има слики од апсењето на неидентификуван возач, и на една од снимките може да се слушне како им вика на полицајците: “Убите ме!”

Во еден момент тој го извадил пиштолот и го насочил кон полициските службеници кои го убедиле да го фрли пиштолот и го легнале на земја. На крајот тој беше уапсен без да биде истрелан ниту еден куршум.
Канадскиот премиер Џастин Трудо изрази сочувство и рече: “Нашите срца се со сите оние што ги погоди овој настан.”

Висок владин извор за медиумите рекол дека нивото на закана за тероризам во земјата не се променило и инцидентот се уште не се третира како закана за националната безбедност.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ