понеделник, мај 20, 2024
домаЖивотДве хрватски плажи се меѓу 25 најубави европски плажи

Две хрватски плажи се меѓу 25 најубави европски плажи

Престижното американско списание за патувања „Конде Наст Травелер“ ги наведе хрватските плажи Нугал во Макарска и Златни рат во Бол меѓу 25 најубави европски плажи, соопшти Ина Родин, директорка на Претставништвото на Хрватската туристичка заедница во САД.

“Најновата публикација на едно од највлијателните и најчитани американски списанија за патувања потврдува дека Хрватска одржува видливост и позитивна слика на американскиот пазар. И покрај сегашната состојба, поради која не очекуваме голем број американски гости оваа година, важно е континуирано одржување на интересот и перцепцијата за нашата земја како безбедна и привлечна туристичка дестинација“, посочи директорот на ХТЗ, Кристијан Станишиќ.

Во својата објава, „Конде Наст Травелер“ ги истакнува сите благодати на плажата Нугал, како што е спектакуларниот поглед и кристално чистото море, поради што 40-минутната прошетка до плажата е апсолутно вредна.

Споменати се и предностите на плажата Златни рат, која, со својата впечатлива и необична форма, е идеална и за љубителите на спортови на вода како што се едрење или исправено веслање на даска.

Покрај двете хрватски плажи, на списокот на 25 најубави плажи се најдоа бројни грчки, француски, шпански и италијански плажи. А.Н.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ