вторник, јуни 18, 2024
домаНасловнаЛАФ-МУАБЕТ СО СЛАВНИОТ ДИШО:  Само од извршителите-моралот паѓа на нула!

ЛАФ-МУАБЕТ СО СЛАВНИОТ ДИШО:  Само од извршителите-моралот паѓа на нула!

Позитивен, интелигентен, шармантен “мангуп”. Омилен, пред се. Шегобиец. Со популарност во разни мултимедијални форми. Скопјанецот Дишо, кому станица како “слободен уметник” му се сите градови во Европа, го прашувавме а тој раскажува за себе и своите, се разбира во свој стил.

*Името Дишо, само што ќе се спомне, веднаш станува јасно за кого станува збор. Актер натуршчик, ТВ лице, музичар, познат, но и популарен веќе три децении, со спонтана кариера. Сево ова беше детски сон или коцките некако сами се наредија?

– Детски сон ми беше да имам убави автомобили, глисери, палати … А актер натуршчик, ТВ лице, музичар, познат но и популарен веќе три децении – тоа ми е : Ноќен кошмар!

*Зарем?! Колку е потребно да човек постојано да се вложува во нешто ново и интересно, за да се подгрева славата толку долго? Во наши услови, без менаџер, без финаии, без вложувања.

-Е тоа прашање ќе требаше да го поставите лично на мајка ми, а истовремено и на сопругата , ќерката и моите блиски. Само ним им знае душата колку вложиле во мене за да ја задржам оваа популарност. Надвор кај луѓето сум популарен, ама прашајте ги моите дома дали и кај нив сум популарен?

*Ајде, ќе одиме, по оној редослед по кој се знаеме, а тоа е од самиот почеток. Најпрво се случи БРТ телевизија и одеднаш блесок на популарност со хумористични скечеви кои ги снимавте со вашиот брат Цирко ака Муарем Рамуш и сега познатиот актер Кољо ака Северџан Бајрам. За да почнеш да снимаш скечеви мора од претходно да го имаш тој талент, не е тоа преку ноќ.

-Тој талент ми се влече уште откако се родив. Откако забележав дека со моето раѓање  наместо да се радуваат сите почнаа да плачат од разочарување, оттогаш решив – Дефинитивно јас ќе бидам лик кој сите ќе ги засмевам, само семејството ќе го расплачам.

*Кој ги осмислуваше скечевите, како доаѓавте до идеја, до финансии за снимање? Беше ли доволно тоа што го имавте на располагање?

-Скечевите си ги осмислувавме сами, иако да не се фалам ама јас бев Шеф. Сите мои колеги имаа страв од мене. А најмногу Зоран Димов , сопственикот на БТР кој од страв,  плаќаше за тие скечеви.

*ТВ БТР, претежно музичка и највесела телевизија за брзо стана мошне популарна и гледана, благодарение на тие скечеви. И дадоа препознатливост и оригиналност на телевизијата. По згаснувањето, ги снема. Ви недостига ли да се собере екипата по таков повод нови снимања?

-Па и ни недостасува, се само заради повторната дружба со старата екипа.

*Имаше ли интересни случки при снимање? Сигурно имало…

-Ако ги споменам интересните моменти ќе треба интервјуто да биде од милион и шетстотини седумдесет и четри страници. Сите снимања буквално ни беа и незаборавни случки, смеење и слично.

*Ако ги исцрпивме прашањата за хумористичкиот концепт од вашата тв работа, да се префрлиме на филмовите кои ги имате снимано. Кажете ни за нив. Колку се, кои се?

-На времето имав покана од Стивен Спилберг да ја играм главната улога на ЕТ – вонземјанинот, и кога бев сигурен дека со суратот баш одговарам за таа улога, се појави тој идиот „ЕТ„ и ми го зема лебот од уста. И после работата тргна надолу. Играв неколку рољи, а последен ми беше една улога во филмот од хрватско –австриска продукција „Сонот на Баба Илонка”.

*Најинтересно е што вашата екипа е тим кој победува. Секогаш е истата а секогаш со нешто ново, во нови походи. Се ли ви е игра, хумор и песна и зад камерите?

-Аха како да не…  Се е ок весело, “раздрагано”, се до телефонскиот повик од телефонските оператори, од ЕВН, од извршителите… Потоа моралот паѓа на – нула.

*Најважниот дел од вашето уметничко постоење е музиката. ” Ајгара бенд”е славен бенд. Ја полневте и Универзална сала, имавте турнеи. Што се друго е важно за “Ајгара бенд”?

-Сега сериозно! “Ајгара Бенд”од самото формирање па се до ден денешен си го задржавме приматот како најплодотворна музичко, хумористично, забавна трупа. Всушност “ Ајгара Бенд” е – БРЕНД!

*Колку песни имате со групата? Постои ли уште?

-Па “Ајгара бенд” постои уште од 1990 година. Значи 30 години. За овие 30 години точниот број на песни не го знам, ама се околу 100. Од тие 100  – 150 се хитови. Тоа значи дека и со други пејачи и оркестри каде сме биле како специјални гости испаднале хитови. “Ајгара Бенд” си постои… Кога не удираат будалите, одма си вадиме песна.

*Вашиот брат Цирко, несуден електро инжењер, но затоа славен новинар, сценарист, водител и актер е вашата најголема поддршка. Но знам дека имате и два други браќа и сестра. Тие не се по глумата, по музиката, по светот на подвижните лента по светот на фантазиите?

-Чекај, чекај… во “Ајгара Бенд”и во хуморот покрај Цирко тука е и Мики – Муаремов Минхен – кој се уште активен член иако е во Германија. А имам брат, Адо, кој е во Мелбурн – Австралија кој е „тајно жарче„ мултиталент од секој аспект, ама не е експониран воопшто. Сестра ми Атина не сака да биде дел од “Ајгара Бенд”.

 *Што работите ново во овој период?

-Искрено во овој период најчесто што правам е си ги дезинфицирам рацете.

*Освен оваа професија, или повеќе да речеме хоби, препознатлив сте како дел од услужниот персонал на култната кафана “Кај Жабарот”. Интересна ли е таа работа? Цел “век” сте таму?

-Два века, два.. Мислам дека откако се родив , јас сум таму. Моите откако се родив во една кутија ме оставиле пред „Жабарот„ и одтогаш сум таму. И келнер, и готвач, и шанкер, и набавувач и менаџер, и забавувач – „Девојка за се”.

*Што не кажавме овој пат? Ви недостига ли ТВ БТР?

-Од периодот на ТВ БТР искрено ми недостасуваат многу убави моменти. Ама сега е веќе друг момент. Повеќе ми смета ако немам батерија на мобилниот или интернет, искрено!

Валентина Ѓоргиевска Парго

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ