вторник, јуни 18, 2024
домаЖивотЗдравјеЛиста на храна со најмалку калории - јадете многу и губете телесна...

Листа на храна со најмалку калории – јадете многу и губете телесна тежина

Освен што треба да се внимава која храна колку калории има, важно е да не се грицка ништо помеѓу оброците. Значи, на тој начин не му дозволувате на желудникот да го свари сето она што претходно влегло во него.

Освен што треба да се внимава која храна колку калории има, важно е да не се грицка ништо помеѓу оброците. Значи, на тој начин не му дозволувате на желудникот да го свари сето она што претходно влегло во него.Не треба да умрете од глад за да изгубите повеќе килограми. Едноставно менувајте ги навиките во исхраната и посветувајте поголемо внимание на тоа колку калории имаат јадењата. На пример, ако сакате месо, тогаш треба да имате на ум дека телешкото месо содржи 100 калории на 100 грама, и 100 грама свинско месо има околу 350 калории.

Исто така, избегнувајте салами затоа што се полни со калории. Да претпоставиме, паризерот има околу 520 калории, па така, ако мора да јадете салама, подобар избор е пилешка или мисиркина шунка – имаат околу 130 калории. Најмалку калории кај овошјето има во лубениците и дињите, а кај зеленчукот во доматите и краставицата. Важно е да обрнете внимание на она што го пиете, бидејќи сè, освен водата, има некои калории.

– Енергијата што ја добиваме од различни хранливи материи не е иста. Имено, постојат 3 типа калории: оние кои ги добиваме од јагленохидрати, оние од протеински и масни калории. Енергетски 1 грам протеин ослободува 4 калории, 1 грам јаглени хидрати исто така 4 kалории, додека 1 грам на масти ослободува 9 калории .

Погледенете колку калории имаа храната која најчесто ја конзумираме (kcal) *:

* на 100 g / ml

Овошје
Ананас – 56
Банани – 99
Боровинки – 62
Праски – 46
Диња – 24
Грејпфрут – 42
Јаболко – 52
Јагоди – 36
Камен – 55
Круши – 55
Лубеница – 24
Малини – 40
Мандарини – 48
Кајсии – 54
Портокал – 54
Рибизла (црвено) – 45
Рибизла (црна) – 63
Сливи – 58

Зеленчук
Артичока – 23
Брокули – 33
Цвекло – 37
Целер – 38
Кељ – 46
Краставици – 10
Зелка (кисело) – 26
Зелка свежо – 25
Лук – 42
Моркови – 35
Пиперка – 28
Порилук – 38
Томато – 19
Шампињони – 24
Аспарагус – 20
Спанаќ – 23
Зелена салата – 25

Храна од животинско потекло
Млеко со 0,9 проценти масти – 40
Јогурт – 40
Свежо кравјо сирење – 72
Зрнато сирење – 92
Каменице – 49
Шаран – 65
Лигни – 77
Коњско – 89
Телешко – 105
Срнетена – 123
Шунка ( пилешко) – 128
Зајак – 132
Телешки црн дроб – 137
Пилешко (бело месо) – 144

Сокови
Сок од морков – 28
Сок од грејпфрут – 40
Јаболко сок – 47
Сок од портокал – 47
Сок од лимон – 50
други
Чоколаден пудинг – 134
Соино сирење – 72

Здрава храна која ја саботира диетата
Нутриционист д-р Сара Шенкер објаснува дека секој кој сака да изгуби неколку килограми треба да размислува за хранливи материи, така што нивното ниво на енергија е оптимално и не доведува до нешто прогласено како здраво. Чинот на жонглирање е нешто што треба да се избегне, особено за време на диетата. Освен што ризикувате да земате повеќе калории отколку што претпоставувате, не му дозволува му на желудникот да го свари она што претходно сте го изеле, пишува Daily Mail.

СУШИ – Погледнете што суши јадете, или во која храна се состои. Ако има многу јаглени хидрати, и малку протеини, тоа не е добро, бидејќи наскоро ќе бидете гладни. Како по правило, белиот ориз што се става во суши има многу калории, а ако навистина сакате здрава варијанта, заменете го белиот ориз со кафеав и користете го месото од туна и лосос.

ЈАТКАСТИ ПЛОДОВИ – Тие се здрави за телото, но во ограничени количини, доволно е дневно да се јадат шест парчиња. Тоа е доволно за да го спречи чувството на глад и   без страв дека ќе внесе многу калории. Имено, оревите се полни со калории. Кикириките е добро да се избегнат затоа што имаат многу сол или шеќер, па подобар избор се оревите кои имаат Омега 3.

ЕНЕРГЕТСКИ ПЛОЧИ – Како што имплицира нивното име, плочите за заштеда на енергија се дизајнирани да ни даваат енергија. Но, многу од нив ја снабдуваат оваа енергија со големи количества шеќер, што не е добро. Нивото на енергија потоа ќе расте брзо, но ќе падне многу брзо, така што ќе има силна желба за храна.

ЈОГУРТ – Дали верувате дека јогуртот е добар, бидете внимателни, особено кога говориме за оние со ниско ниво на маснотии, бидејќи тие може да содржат шеќери. Наместо тоа, одберете со полни масти јогурт и додајте ги, на пример, семињата од цреша што ќе ве направат сити  долго време.

СУШЕНО ОВОШТИЕ – Многу луѓе за време на диетата, но и инаку, веруваат дека ќе изедат повеќе овошје ако го јадат сушено и дека тоа е поздраво. Но, сувото овошје е всушност нормално овошје од кое испарува вода, што значи дека истата количина свежо овошје има пет до осум пати повеќе калории и шеќери. Бидете умерени!

ОРИЗОВИ КРЕКЕРИ – Тие навистина имаат малку калории, немаат маснотии, но им недостигаат двете состојки кои се важни за сузбивање на гладот – влакна и протеини.

Ако сте на диета, внимавајте на она што го пиете
Водата е идеален пијалок. Имено, нашето тело го регистрира алкохолот како токсин и се обидува да го претвори во нешто помалку штетно – во вишок на енергија што се претвора во сало колу стомакот кај мажите, а кај жените на бутовите.

Калории во 100 ml алкохолни пијалоци:

Пиво – 45 ккал
Шампањ – 85 ккал
Бело вино – 85 ккал
Црно вино – 80 ккал
Коњак 38 vol% алкохол – 230 ккал
Коњак 50 vol% алкохол – 375 ккал
Ликер – 250 ккал
Ракија 25 vol% алкохол – 175 ккал
Ракија 33 vol% алкохол – 195 ккал
Ракија 50 vol% алкохол – 350 ккал
Рум 40 vol% алкохол – 280 ккал
Бренди – 40 vol% алкохол – 230 ккал
Вињак – 250 ккал
Виски – 250 ккал
Водка – 230 ккал

Калории во коктели:

Лонг Ајленд мраз чај – 780 ккал
Маргарита – 740 ккал
Пина Колада – 644 ккал
Бело руски – 425 ккал
Маи Таи – 350 килограми
Француски 75-250 ккал
Магла за сечење – 225 ккал
Џин / вотка и тоник – 200 ккал
Мохито – 160 ккал
Космополитен – 150 ккал

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ