недела, јуни 16, 2024
домаЖивотСценаЛиверпул се подготвува за Евровизија 2023 во мај

Ливерпул се подготвува за Евровизија 2023 во мај

Се приближува претстојното 67-мо издание на Изборот за песна на Евровизија, на кое ќе учествуваат 37 европски земји и Австралија. Ќе се одржи во Ливерпул, Велика Британија, откако Украина, земјата- победничка на натпреварот во 2022 година со песната „Стефанија“ од оркестарот “Калуш”, не можеше да ги исполни барањата за домаќин на настанот поради безбедносни грижи предизвикани од руската инвазија на Украина.
Организиран од Европската радиодифузна унија (ЕБУ) и домаќинот на британската радиодифузна корпорација (ББЦ) во име на Јавното радиодифузно претпријатие на Украина (UA:PBC), натпреварот ќе се одржи во Ливерпул арената и ќе се состои од два финалиња на 9 и 11 мај и финале на 13 мај 2023 година. Трите емисии во живо ќе ги водат британската пејачка Алеша Диксон, британската актерка Хана Вадингам и украинската пејачка Џулија Санина, а во финалето ќе се приклучи ирскиот телевизиски водител Греам Нортон.

Douze Points го објави Билтен на Евровизија – март 2023 година 31 март 2023 година

Во него се вели дека Ливерпул се приближува до своите должности на домаќин на Евровизија 2023 година во име на Украина со сиот ентузијазам што еден ваков настан го заслужува. Од клупски вечери до културни случувања, и од Евросела до Еврофестивали, Douze Points состави водич за тоа што се случува во Ливерпул за двете недели. Страницата за Евровизија VisitLiverpool е одлично место за да започнете со планирање и продолжете да проверувате секојдневно, бидејќи се прават повеќе ажурирања и најави, за да се искористи целосното искуство со Изборот за песна на Евровизија што Ливерпул го нуди во мај.
Евровизиско село ќе биде сместено во Пјер Хед!
Евровизиското село треба да биде главниот центар за обожавателите и локалното население. Во првите две недели во мај, локацијата ќе биде домаќин на настани, настапи во живо и проекции на Големото финале и двете полуфиналиња.
Евроклубот ќе биде место за официјалните афтер-забави на сите настани што се случуваат во градот. Евроклуботво Camp and Furnace ќе биде домаќин на ноќните евровизиски фиеста кои ќе траат до раните утрински часови. Од петок 5-ти мај до сабота 13-ти мај, со настапи во живо и диџеј-сетовите, диџеите ќе се погрижат љубителите на натпреварот да добијат голема можност да ги слушнат неверојатните мелодии од минатото и сегашноста на Евровизија.
Веќе најавени гости изведувачи се Кончита Вурст, Шарлот Перели, KEiiNO и Линда Мартин, а многу повеќе ќе бидат откриени наскоро.

Салата Сент Џорџ ќе биде бујното место на Големото евровизиско добредојде. Вечерта во недела на 7 мај, 30.000 билети ќе бидат достапни за јавноста бесплатно, благодарение на Националната лотарија.
Еврофестивал се одржува од 1 до 14 мај, Еврофестивал е нешто како прво искуство за градот домаќин на Евровизија, бидејќи претставува 24 културни комисии – од кои 19 се заеднички проекти меѓу уметници од Украина и Обединетото Кралство – за да се прикаже моќта на обединување на музиката и уметност. Импресивната програма на настани – почнувајќи од музички изведби и проекции на документарни филмови до изложби на фотографии и танцови настани со масовно учество – ќе го трансформира Ливерпул.

Иконската локација на „Ројал Алберт Док“ на Ливерпул планира тринеделна програма на настани наменети за луѓето што се собираат во градот за Песна на Евровизија. Од украинска храна и пијалоци до настани со музика во живо, инсталацијата на 10-метарското уметничко дело Лебдечка Земја, кое ќе блесне силно на пристаништето од 28 април до 18 мај.
Концертниот плоштад го отстапува својот простор за три евровизиски викенди со жива музика и забава. Започнувајќи во недела на 30 април во 14:00 часот по локално време, планирана е серија претстави за да се прослави минатото и сегашноста на Евровизијата. Планирани се уште две забави за недела 7 мај и сабота 13 мај, со сите три термини слободно за присуство. ABBA трибјут бендот, ABBA Forever, веќе се појавија и на насловните страници …
ЕвроСтрит специјално куриран во соработка со многу партнери низ градот Ливерпул. Обезбедува единствена можност за заедниците низ регионот да се вклучат, да земат учество, да организираат настани и да ги прослават сите работи поврзани со Изборот за песна на Евровизија, под слоганот United By Music. Досега најавените настани вклучуваат Songs For Europe, Festival for Europe, па дури и специјален настан посветен на омилената украинска забава – шахот!
Нашата земја оваа година нема да учествува на изборот, се откажа, организаторот така направи најверојатно по силните реакции на домашната публика во врска со минатогодишната претставничка екипа, кога претставничката Андреа Коевска го фрли на под македонското знаме на официјалната церемонија за “добредојдовте” на претставниците, во Торино Италија.

Валентина Ѓоргиевска Парго

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ