среда, мај 29, 2024
домаНаше БебеНајчести болести кои влијаат врз децата од градинка

Најчести болести кои влијаат врз децата од градинка

Вие не сте единствена мајка која што смета дека нејзиното дете е повеќе дома отколку во градинка, бидејќи има постојано настинки и инфекции, но тоа е нормален дел од растењето кој што со тек на време ќе помине...

 

Факт е дека децата кои посетуваат градинка во првите три години од престојот почесто страдаат од респираторни инфекции, за да потоа се намали зачестеноста, пишува педијатар Миливој Јованчевиќ на порталот LittleDot. Поради овој факт, многу од детските болести тешко се разликува поради слични или идентични симптоми, но понекогаш родителите  на детето одат на лекар по каков било знак на течење на носот или температура. Треба да знаете како да разликувате обична настинка од нешто посериозно, треба да знаете да препознаете одредени симптоми.

Инфекции на дишните патишта

Респираторните инфекции се први во областа на болести кај децата од градинките. Бидејќи  бебињата немаат силен имунолошки систем, тие се склони кон такви болести. Покрај тоа, ако секој ден престојуваат во градинка со другите врсници се повеќе се изложени на потенцијални извори на инфекција од децата кои не одат во градинка. Настинки и грип обично се јавуваат во зима, и тие се и вирусни инфекции кои влијаат на горниот респираторен тракт. Но, грипот обично почнува нагло, посериозен е од настинка и трае од 7 до 14 дена и предизвикува висока температура и треска. Други симптоми се обично болки во телото, слабост, замор и болки во грлото. Па може да протекуваат или да се затнати, додека кашлицата обично е сува. Настинките, од друга страна, пак, траат од три до десет дена, а симптомите се, за разлика од болки во грлото и течење на носот, блага кашлица и малку покачена температура и повремено кивање.

Во двата случаи детето треба да пие многу течности и да се одмори. Доколку е потребно, исчистете му го носето и дадете му сируп за да ја намали температурата. Ако е грип, проверете дали е пријатно и не е премногу жешко во просторијата во која престојува. Многу е важно за децата со висока температура да не дехидрираат, па добра хидратација е број еден во нега на дете со грип. Ако бебето има исклучително висока температура што не паѓа по два дена, неопходно е да отидете кај лекар. Треба да го сторите истото ако е крајно уморно, одбивајќи да јаде и да пие или да има потешкотии со дишењето. Респираторните инфекции како што се синузитис, уво и белодробни инфекции се исто така вообичаени детски болести со кои родителите треба да се справат. Воспалението на средното уво е особено често кај децата во градинките, а главните симптоми се покачена температура и болка во увото. Добро е да се знае дека такво воспаление обично се јавува по студ, а најсилната болка е во првите 24 часа од развојот на инфекцијата. Други знаци на воспаление на увото може да бидат губење на апетит, вртоглавица и чувство на притисок или полност на увото. Малите деца кои сеуште не се способни да зборуваат може во овој случај да ги затегнат ушите и да не реагираат на звуците. Иако многу ушни инфекции поминуваат без антибиотски третман, не заборавајте да одите на детски педијатар, ако се сомневате на тоа. Синузитис обично се генерира од студ поради хронично воспаление на горните дишни патишта, или може да се формира ако детето е склоно на респираторни алергии. Ако забележите кај детето комбинација од следниве симптоми, може да има синузитис: назална конгестија повеќе од десет дена да има дебел, жолт или зелен исцедок од носот, кашлица што во текот на ноќта се влошува, оток на областа околу носот и очите, болка во вилицата или зад носот и челото, температура, главоболка и недостаток на енергија. Синузитисот се третира со антибиотици, кои во благи случаи се зема орално, и во повеќе сериозни болести на детето мора да биде во болница, каде што тој ќе добие антибиотици интравенски.

Белодробното воспаление е најопасната форма на инфекција кај малите деца. Според Светската здравствена организација, тоа изнесува до 15% од сите смртни случаи на деца под пет години. Тоа е кога има полнење на воздушни перничиња во белите дробови со гној и други течности, што го отежнува кислородот да влезе во крвотокот. Причини можат да бидат вируси, бактерии, габи и други паразити, и обично се јавуваат после воспаление на горниот респираторен тракт. Кога станува збор за бактериско воспаление, децата брзо се разболуваат со ненадејна висока температура и невообичаено брзо дишење. Ако инфекцијата е предизвикана од вирус, симптомите нема да бидат толку сериозни и постепено ќе се појавуваат. Ваквата пневмонија обично не бара лекување со антибиотици, додека истото не е случај и со бактеријата.

Ротавирус дијареа  кај децата обично е предизвикана од вирус, но најчесто тоа е ротавирус што се шири лесно, па често поради тоа болна е половина градинка. Децата со ротавирусна инфекција имаат треска, гадење и повраќање, имаат грчеви и зголемена дијареа. Во овој случај, дехидрацијата е чест несакан ефект, па мора да бидете внимателни бебето да пие многу течност. Во овој случај најдобро е да се консултираат со лекарот на вашето дете, но во зависност од тежината на инфекцијата тоа може да јаде нормално со дополнителна доза на пробиотици кои помагаат во смирување на цревната флора и со тоа да се ублажи дијареата.

На гнојна ангина  или воспаление на крајниците најмногу се подложни  деца под три години, а главните симптоми се болка во грлото, треска, отежнато голтање. Ваквото воспаление најчесто е предизвикано од ослабен имунитет. Во овој случај, цврста и топла храна не смее да му се дава, туку само  ладна храна или сладолед. Ваквото воспаление се третира дома, а антибиотиците обично не се потребни. Ако воспалението се повлече за време од два до три дена, детето може нормално да оди во градинка. Од друга страна, постои воспаление на менингите или менингитис, кој сигурно може да се третира на антибиотици или други потребни лекови. Оваа инфекција може да ја предизвикаат две бактерии – Neisseria meningitidis (менингокок) и Streptococcus pneumoniae (стрептокок). Детето во овој случај се третира во болница, и симптомите може да предизвикаат раздразливост, треска, губење на апетит, летаргија, а понекогаш и повраќање и болки во телото. Со оглед на сериозните последици што може да предизвика менингитисот, како што се слушните или визија,  важно е да се реагира на време и да го однесете вашето дете на лекар.

Како да го спречите тоа?

Иако овие детски болести се неизбежни, можат барем да се намали нивниот број во текот на годините. За некои од болестите вакцините се најдобра можна превенција, сепак, освен задолжителната, денес има 13-валентна вакцина која спречува појава на одредени болести. Иако постојат 10 валентни вакцини,  најдобар избор за вакцина велат докторите дека е 13 валентната поради тоа што обезбедува висок степен на заштита на повеќето сериозни бактериски инфекции предизвикани од пневмококни бактерии. Тоа е воспаление на мозокот и менингите, тешки инфекции на увото и пневмонија во кој бактерии влегуваат во крвотокот и се шират низ организмот. Покрај тоа, намалување на инциденцата на воспаление на средното уво, предизвикани од други агенси.

Покрај вакцината која игра голема улога, тука е и добрата хигиена на рацете и играчките, на кои детето е изложено, и неопходно е редовно да се зрачи со просториите каде што престојува. Честите прошетки на чист воздух, исто така, не се на одмет, но може да го зајакнат имунолошкиот систем на вашето дете, како и здравата исхрана. Важно е дека децата имаат нормален дневен ритам и здрава храна, да имаат доволна моторна активност, добра хигиена и да поминуваат доволно време на воздухот, објаснува едукатор Сања Хајсек.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ