вторник, јуни 18, 2024
домаЖивотСценаОскари 2022: „КОДА“ најдобар филм, „Дина“ со најмногу златни статуетки

Оскари 2022: „КОДА“ најдобар филм, „Дина“ со најмногу златни статуетки

Филмот „КОДА“ го освои Оскарот за најдобар филм, Џејн Кемпион беше наградена за најдобра режија за „Кучешки шепи“, а Џесика Честејн и Вил Смит беа прогласени за најдобри актери.

Ова се сите победници на овогодинешното доделување на Оскарите:

Најдобар филм: „КОДА“

Режија: Џејн Кемпион, „Кучешки шепи“

Главна машка улога: Вил Смит, „Кралот Ричард“

Главна женска улога: Џесика Честејн, „Очите на Тами Феј“

Споредна машка улога: Трој Коцур, „КОДА“

Споредна женска улога: Аријана ДеБоз, „Приказната од западната страна“

Оригинално сценарио: Кенет Брана, „Белфаст“

Адаптирано сценарио: Сиан Хедер, „КОДА“

Анимиран филм: „Енканто: Нашиот магичен свет“

Меѓународен филм: „Вози го мојот автомобил“, Јапонија

Документарен филм: „Лето на душата“

Краток документарен филм: „Кралицата на кошарката“

Краток игран филм: „Долго збогум“

Анимиран краток филм: „The Windshield Wiper“

Оригинална музика: „Дина“

Оригинална песна: „No Time to Die“ од „Не е време за умирање“ – музика и текст на Били Ајлиш и Финес О’Конел

Звук: „Дина“

Сценографија: „Дина“

Фотографија: „Дина“, Грег Фрејзер

Шминка и фризура: „Очите на Тами Феј“

Костимографија: „Круела“, Џени Биван

Монтажа: „Дина“

Визуелни ефекти: „Дина“

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ