вторник, мај 21, 2024
домаНасловнаПулицер за „Њујорк тајмс“ и „Њујоркер“,прв пат награден рапер

Пулицер за „Њујорк тајмс“ и „Њујоркер“,прв пат награден рапер

Најпрестижните во американското новинарство Пулицерови награди беа доделени на Универзитетот Колумбија, а меѓу лауреатите се „Њујорк тајмс“, „Вашингтон пост“, „Њујоркер“,„Прес на Демократите“ и британската агенција „Ројтерс“.

„Њујорк тајмс“ и „Вашингтон пост“ ја добија Пулицеровата награда за национално известување, а наградата им донесе расветлување на тековната истрага за можни контакти меѓу предизборниот тим на претседателот Доналд Трамп и руски претставници.

„Њујорк тајмс“ и „Њујоркер“ освоија, како што пренесуваат агенциите, награда за јавна служба односно за известувањето за Харви Вајнстин и сексуалното вознемирување, кое го активираше широкото движење „И јас“.

За итна вест добитник на наградата е весникот „Прес на Демократите“ од Санта Роуз, Калифорнија, а признанието му беше доделено за известување за пожарите што ја погодија Калифорнија минатата есен.

Агенцијата Ројтерс доби две Пулицерова награди – за меѓународно известување и за фотографија.

Пулицеровата награда денес се доделува како признание за најдобро новинарство во 2017 година во весници, списанија и веб-страници, а во 14 категории за известување, фотографии, критики и коментари. На полето на уметноста, наградите се доделуваат во седум категории, вклучувајќи роман, драма и музика. Првите награди за новинарство беа доделени во 1917 година.

Раперот Кендрик Ламар ја освои овогодинешната Пулицерова награда за музика за неговиот албум „DAMN“. Ова е прво некласично џез дело на кое ми е доделена оваа награда. Одборот кој ја бира наградата соопшти дека албумот на Ламар ја опфаќа комплексноста на африканскиот и американскиот живот.

Ламар е фален за својата длабока лирска содржина со исклучителните настапи во живо и својот длабок микс на хип-хоп, изговорени зборови, џез, соул, фанк, поезија и африкански звуци. Неговите главни албумите„ good kid, m.A.A.d city“, „To Pimp a Butterfly“ и „DAMN“ станаа уметнички дела, каде Ламар пишува песни за тоа како е да се биде црнец, за уличниот живот, полициското насилство, издржливоста, преживувањето.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ