понеделник, јуни 17, 2024
домаУапсен шефот на „Коза Ностра“ Матео Месина Денаро, прослава на улиците во...

Уапсен шефот на „Коза Ностра“ Матео Месина Денаро, прослава на улиците во Италија

Матео Месина Денаро, кој е идентификуван како шеф на сицилијанската мафија „Коза Ностра“, е уапсен по повеќе од 30 години потрага по него. Како што пишува Гардијан, италијанските карабинери го уапсија Денаро во главниот град на Сицилија, Палермо. Тој е осомничен дека е водач на озлогласената „Коза Ностра“. Тој беше осуден во отсуство на доживотен затвор за неговата улога во убиствата на антимафијашките обвинители Џовани Фалконе и Паоло Борселино во 1992 година. На истата казна беше осуден и за учество во бомбашките напади во Фиренца, Рим и Милано, во кои во 1993 година загинаа десет лица.

Денаро, наречен „Дијаболик“, се сметаше за „шеф на шефовите“ на сицилијанската мафија по смртта на Бернардо Провенцано во 2016 година и Салваторе Рина во 2017 година.
„На 16 јануари, карабинерите го уапсија бегалецот Матео Месина Денаро во санитарните канали во Палермо, каде што отишол на терапевтско лекување“, изјави генералот на италијанската полиција Пасквале Анџелосанто.
Се вели дека Денаро живеел луксузен начин на живот со години во бегство. Во август 2021 година, телевизијата Раи објави снимка од март 1993 година на која за прв пат се слуша гласот на Денаро додека бил сведок на судењето. Неколку дена по тоа судење Денаро избега и оттогаш се води како исчезнат. Во 2002 година, тој исто така беше осуден во отсуство на доживотен затвор за нарачување на убиство или лично убиство на десетици луѓе.

По веста дека е уапсен еден од најбараните босови на италијанската мафија и водач на „Коза Ностра“, Матео Месина Денаро, на улиците на Италија имаше прослава. Луѓето излегоа од своите куќи и автомобилите на улиците и имаше спонтано славење на едно од најважните апсења во земјата. На видеата кои кружат на социјалните мрежи може да се забележат луѓе кои аплаудираат и ја поздравуваат одличната акција на карабинерите.

„Да се видат луѓе кои навиваат за апсење на Матео Месина Денаро е најкул нешто што ќе го видите денес (покрај апсењето)“, се вели во описот на едно видео.
Луѓето го прекинаа сообраќајот, а некои не можат да сокријат колку се среќни, па ја прегрнуваат полицијата. Се слушаат и извици „Ви благодарам, благодарам“.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ