вторник, јуни 18, 2024
домаЖивотВо последното деноноќие регистрирани 1039 новозаразени и 15 починати лица

Во последното деноноќие регистрирани 1039 новозаразени и 15 починати лица

Во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 546
-Куманово 38
-Штип 27
-Прилеп 83
-Тетово 30
-Струга 24
-Велес 25
-Битола 41
-Охрид 32
-Кавадарци 18
-Гостивар 48
-Гевгелија 14
-Струмица 9
-Крива Паланка 5
-Радовиш 7
-Крушево 4
-Пробиштип 5
-Демир Хисар 6
-Македонски Брод 3
-Пехчево 1
-Берово 1
-Валандово 3
-Виница 3
-Делчево 3
-Кратово 1
-Свети Николе 9
-Кичево 28
-Ресен 14
-Неготино 11

Починати се 15 лица, шест пациенти од Прилеп (65, 65, 69, 69, 69 и 72г), пациент од Скопје (73г), од Дебар (60г), пациент од Велес (71г), пациент од Битола (64г), од Кавадарци (66г), од Демир Хисар (84г), од Свети Николе (56г), од Кичево (55г) и пациент од Ресен (84г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 998 оздравени пациенти. Досега во земјата се направени вкупно 316.662 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 56164, бројката на оздравени пациенти е 33892, на починати е 1561, а бројот на активни случаи изнесува 20711.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ