вторник, мај 21, 2024
домаЖивотДенеска пристигнува пролетта

Денеска пристигнува пролетта

На северната Земјина полутопка денеска започнува пролетта, а за жителите на јужната есента. Пролетта ќе настапи во 17.15 часот. На денот на пролетната рамноденица, денот и ноќта не се еднакви во должина. Во ноќта меѓу сабота и недела, 24 и 25 март, се преминува на летно сметање на времето.

Сепак, пролетта дојде само календарски. Снегот, дождот и ниските температури не му отстапуваат простор на сонцето. Така, според временската прогноза, ќе остане до крајот на оваа недела.

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ