среда, мај 22, 2024
домаКујнаДва послаби земјотреси утринава во Македонија

Два послаби земјотреси утринава во Македонија

Два послаби земјотреси беа регистрирани утринава во Македонија. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичниот факултет утрово во 2 часот и 26 минути регистрирала земјотрес во околината на Охрид со јачина од 2,1 според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот бил десет километри источно од Охрид.

Вториот земјотрес е регистриран во Скопје, три минути по осум часот.  Епицентарот на земјотресот со јачина од 2.3 степени бил седум километри источно од Скопје, на длабочина од два километри.

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ