четврток, мај 30, 2024
домаЖивотЗдравјеКакаото го намалува ризикот од срцев удар

Какаото го намалува ризикот од срцев удар

Најново истражување откри некои многу интересни работи за омилената напивка.

Секојдневна консумација на какао напиток ја намалува крутоста на артериите кај жените во постменопауза и ризикот од срцев удар, се вели во најновото јапонско истражување, пренесува „Дневни аваз“.

Во истражувањето во текот на три месеци учествувале 26 жени во постменопауза.

Резултатите покажале дека испитаниците имале значително намалување на брзината на зачестеност на валунзи, што значи дека дошло до намалување на крутоста на артериите на централниот и периферниот регион.

Се покажало дека количината на какао напиток е далеку поважна од честотата на консумирање.

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА!

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ